WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (1098 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ja: 現在のサイトキー (%s) が選択された製品 (%s) とマッチしません。

en: %1$s%2$s, %3$s
ja: %1$s%2$s、%3$s

en: %d posts require update
ja: %d投稿は更新が必要です

en: %d users require update
ja: %d ユーザーはアップデートが必要です

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ja: %sは登録のために %sにアクセスできません。これが一時的な問題であるか確認するには再試行してください。問題が続くようでしたら、このサイトにインターネット接続があるかお調べください。登録しなくてもプラグインは使用できますが、自動アップデートは受け取れません。

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ja: サイト登録が有効でないため%sが更新できません。最初にこのサイトを再%s登録 %s%sしてください。

en: %s custom post type: %s
ja: %s カスタム投稿タイプ: %s

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ja: %sはこのサイトで登録されています。 %sまで自動アップデートを受け取ります。

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ja: %s はこのサイトで登録されています。永久アカウントをお持ちのため、アップデートを永久的に受け取ります。

en: %s support on wpml.org
ja: wpml.orgの%s サポート

en: %sBuy Access%s to unlock this screen and add access control management to your site.
ja: この画面のロックを解除するには%sAccessを購入%s し、アクセスコントロール管理をサイトに追加してください。

en: %sDates can be entered using the date filters &raquo;%s
ja: %s日付は日付フィルタを使用して入力することができます»%s

en: %sRenew here%s.
ja: %s ここで更新 %s.

en: %sViews%s lets you build complete websites without coding.
ja: %sViews%s を使用することでコーディングを使用しなくても完全なウェブサイトを構築できます。

en: (conditional)
ja: （条件付き）

en: (embedded)
ja: (エンベデッド)

en: (exists)
ja: (既存)

en: --- choose role ---
ja: --- 役割を選択 ---

en: 1. Go to your %s%s account%s and add this site URL: %s
ja: 1. お客様の%s%s アカウント%s へ移動し、このサイトのURLを追加してください : %s

en: 2. Enter your site key
ja: 2. サイトキーを入力する

en: <em>Toolset</em> Package Options
ja: <em>Toolset</em> パッケージオプション

en: <strong>Add Custom Post Type:</strong> Use to create a new Custom Post Type
ja: <strong>Custom Post Type追加:</strong> 新規Custom Post Type生成に使用する

en: <strong>Add Custom Taxonomy:</strong> Use to create a new Custom Taxonomy
ja: <strong>Custom Taxonomyを追加:</strong> 新規Custom Taxonomy生成に使用

en: <strong>Add a Custom Fields Group:</strong> Use this to add a new custom fields group which can be attached to a post type
ja: <strong>Custom Fieldsグループ追加:</strong> post typeに添付する新規custom fieldsグループを追加するためにこれを使用してください

en: <strong>Deactivate:</strong> Click to deactivate a Custom Post Type or Taxonomy (this can be reactivated at a later date)
ja: <strong>停止:</strong> Custom Post Type或いはTaxonomyを停止するにはクリック (後日再起動できます)

en: <strong>Deactivate:</strong> Click to deactivate a custom field group (this can be re-activated at a later date)
ja: <strong>停止:</strong> custom fieldグループを停止するためにクリック (最新のデータで再起動できます)

en: <strong>Delete Permanently:</strong> Click to delete a custom field group. <strong>Warning: This cannot be undone.</strong>
ja: <strong>完全に削除:</strong> custom fieldグループを削除するにはクリック。<strong>警告: これは完成させてください。</strong>

en: <strong>Delete:</strong> Click to delete a Custom Post Type or Taxonomy. <strong> Warning: This cannot be undone</strong>
ja: <strong>削除:</strong> Custom Post Type或いはTaxonomyを削除するにはクリックしてください。<strong> 警告: 完成させてください</strong>

en: <strong>Edit:</strong> Click to edit the custom field group
ja: <strong>編集:</strong> custom fieldグループを編集するにはクリック

en: <strong>Edit:</strong> Click to edit the settings of a Custom Post Type or Taxonomy
ja: <strong>編集:</strong> Custom Post TypeやTaxonomy設定を編集するにはクリックしてください

en: <strong>Step 1:</strong> Upload an XML file or paste XML content directly into the text area.
ja: <strong>ステップ 1:</strong> XMLファイルやをアップロード或いはXMLコンテンツを直接テキスト個所に貼り付ける。

en: <strong>Step 2:</strong> Select which custom post types, taxonomies and custom fields should be imported.
ja: <strong>ステップ2:</strong>インポートするpost type、taxonomyやcustom filedを選んでください。

en: A group by name <em>%s</em> already exists. Please use a different name and save again.
ja: <em>%s</em>のグループ名は既に存在します。別の名前を使用し、もう一度保存してください。

en: A specific post
ja: 特定の投稿

en: A text area for writing a custom excerpt.
ja: カスタム引用書き用のテキスト個所

en: Ability to turn comments on/off.
ja: コメントオン/オフ可能

en: Ability to turn trackbacks and pingbacks on/off.
ja: trackbacksやpingbacksのオン/オフを可能にする。

en: Access - control who can access different parts of the site
ja: Access - サイトの異なる部分にアクセスできるユーザーを管理

en: Access Control and User Roles
ja: アクセス制御およびユーザロール

en: Access Features
ja: Access機能

en: Access lets you control what content types different users can read, edit and publish on your site and create custom roles.
ja: Accessはユーザーがサイトで読み、編集、公開できるコンテンツタイプをコントロールし、カスタム役割を作成します。

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効にする

en: Activate after download
ja: ダウンロード後アクティベートする

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Another %s
ja: 別の %sを追加する

en: Add Google Map coordinates
ja: Google マップ座標を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: Add New Custom Post Type
ja: 新規Custom Post Typeを追加

en: Add New Group
ja: 新規グループを追加

en: Add New Item
ja: 新規アイテムを追加

en: Add New Taxonomy
ja: 新規Taxonomyを追加

en: Add New User Fields Group
ja: 新規のユーザーフィールドグループを追加

en: Add New Usermeta Group
ja: 新規のユーザーメタグループを追加

en: Add a Title
ja: タイトル追加

en: Add a WooCommerce store to any theme using Toolset and no PHP coding
ja: Toolset を利用することでPHPコーディングが必要なくなり、いかなるテーマにもWooCommerceを追加

en: Add a box for uploading a featured image.
ja: 特集画像をアップロード用ボックスを追加

en: Add a singular and plural name for your post type. You should also add a slug. This will be created from the post type name if none is added.
ja: post typeに一つ或いは複数の名前を追加してください。スラグも追加してください。何も追加されていない場合、post type名から生成されます。

en: Add a singular and plural name for your taxonomy. You should also add a slug. This will be created from the taxonomy name if none is added.
ja: taxonomyの一つまたは複数名を追加してください。スラグを追加してください。何も追加されない場合、taxonomy名から生成されます。

en: Add condition
ja: 状況を追加

en: Add information about your Custom Field
ja: Custom Fieldに関する情報を追加する

en: Add new %s
ja: 新規 %sを追加

en: Add option
ja: オプション追加

en: Add or remove
ja: 追加または削除

en: Add or remove %s
ja: %sを追加或いは削除

en: Add post formats, see %sPost Formats%s
ja: 投函書式を追加し、%s投函書式%sを見る

en: Add resized images to the media library
ja: メディアライブラリにサイズを変更した画像を追加

en: Add to Types control
ja: Typesコントロールに追加

en: Add to group
ja: グループに追加

en: Added to Types control: %s
ja: Typesコントロールへ追加済: %s

en: Adding custom fields to content
ja: コンテンツにカスタムフィールドを追加中

en: Adding user fields to user profiles
ja: ユーザープロフィールにユーザーフィールドを追加中

en: Admin styles for fields:
ja: フィールド用の管理スタイル

en: Advanced Custom Fields
ja: Custom Fields詳細

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced settings give you even more control over your custom post type. You can read in detail what all of these settings do on our tutorial.
ja: 詳細設定によりcustom post typeで管理ができるようになります。チュートリアルで全ての設定で出来ることの詳細を読むことが出来ます。

en: Alignment
ja: アラインメント

en: All
ja: すべて

en: All %s
ja: 全%s

en: All Items
ja: 全てのアイテム

en: All fields, including the standard post fields
ja: 標準post fieldsを含む全友達

en: All items
ja: 全アイテム

en: All post types
ja: 全投稿タイプ

en: Allow multiple-instances of this field
ja: このフィールドの複数インスタンスを許可する

en: Allow permalinks to be prepended with front base
ja: 固定リンクでフロントに追加できます

en: Allow resizing of remote images
ja: リモート画像のサイズ変更を許可する

en: Allow to have custom archive slug for CPT.
ja: CPT用のカスタムアーカイブスラグを可能にする

en: Allows for the looping of media.
ja: メディアのループ化を許可する

en: Allows revisions to be made of your post.
ja: postに作成されたバージョンを許可

en: Already bought %s?
ja: すでに%sを購入しましたか？

en: Already bought?
ja: すでに購入されましたか？

en: Already purchased our Toolset package? %sLog-in to wp-types.com%s to remove this information box.
ja: 当社のToolsetパッケージはご購入済みですか? %swp-types.com%s にログインしてこのインフォメーションボックスを取り除いてください。

en: Already purchased our Toolset package? Install our Installer plugin and login to wp-types to remove this information box. %sInstructions &raquo;%s
ja: 当社のToolsetパッケージはご購入済みですか? 当社のインストーラープラグインをインストールし、wp-typesにログインしてこのインフォメーションボックスを取り除いてください。 %s説明 »%s

en: Alternative text
ja: 代替えテキスト

en: Apply
ja: 適用

en: Archive for %s
ja: %sのアーカイブ

en: Are you sure about deleting this post?
ja: 本当にこの投函を削除しますか？

en: Are you sure that you want to remove field %s from history?
ja: field %sを履歴から本当に削除しますか?

en: Are you sure you want to remove this site key?
ja: 本当にこのサイトキーを削除しますか？

en: Are you sure you want to unregister?
ja: 本当に登録を取り消しますか？

en: Are you sure?
ja: 確かですか？

en: Are you sure? All permission settings for this type will change to their default values.
ja: よろしいですか？このタイプのすべてのアクセス権の設定は、デフォルト値に変更されます。

en: Arranging content with taxonomy
ja: タクゾノミー付きコンテンツを配置中

en: Assign terms
ja: タームをアサインする

en: Audio
ja: オーディオ

en: Author
ja: 著者

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Available
ja: 利用可能

en: Available fields
ja: 利用可能なfields

en: Available for
ja: 次に利用可能

en: Basic
ja: ベーシック

en: Blog / Magazine
ja: ブログ/雑誌

en: Brochure
ja: パンフレット

en: Build complete sites without coding:
ja: コーディングせずに、完全なサイトを構築する：

en: Build custom classifieds sites with Toolset, on any theme, without writing PHP
ja: Toolset を利用することでPHPの必要がなくなり、いかなるテーマにもカスタムクラシファイドを構築

en: Build parametric searches
ja: パラメトリック検索を構築する

en: Build this site with %sViews%s
ja: このサイトを%sViews%sで構築する

en: Bulk overwrite groups if exist
ja: 存在している場合、バルクがグループを上書き

en: Buy %s
ja: %sを購入する

en: Buy Access - $39 (USD)
ja: Access 購入 - $39 (米ドル)

en: CRED - build forms that create and edit WordPress content
ja: CRED - WordPressコンテンツを作成および編集するフォームを構築

en: CRED is a lot more than a pretty forms plugin. It's a complete development framework that lets you build powerful web applications with WordPress.
ja: CREDはだだのフォームプラグインではありません。
    WordPressでパワフルなWebアプリケーションを構築するための完全な開発フレームワークです。

en: CRED lets you build forms that work directly on WordPress content. CRED forms include fields for standard fields, custom fields and taxonomy. Everything that you can build with Types, CRED can edit.
ja: CREDを使用するとWordPressのコンテンツを直接編集するフォームを構築することができます。CREDフォームには、標準フィールド、カスタムフィールドとタクソノミーフィールドが含まれています。CREDはTypesで構築されたすべてを編集することができます。

en: CSS class:
ja: CSS クラス:

en: CSS style:
ja: CSSスタイル:

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Can this post_type be exported.
ja: このpost_typeをエクスポートできますか。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Causes the media to automatically play as soon as the media file is ready.
ja: メディアファイルの準備ができるとメディアが自動的に再生します。

en: Center
ja: 中央

en: Change level
ja: レベルを変更する

en: Change type
ja: type変更

en: Check for updates
ja: アップデートを調べる

en: Check which fields should be shown on custom post list as a column.
ja: どのフィールドをカスタム投稿リストにコラムとして表示するか調べてください。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkbox help
ja: チェックボックスのヘルプ

en: Checkbox title
ja: チェックボックスのタイトル

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Child post "%s" field "%s" not updated:
ja: 子記事 "%s"フィールド "%s"が投稿されていません:

en: Children: %s
ja: 次の投函: %s

en: Children: None
ja: 次回投函: なし

en: Choose from the most used %s
ja: 最も使用されている%sから選択

en: Choose user type
ja: ユーザータイプを選択する

en: Choose what role to change current %s users to:
ja: 現在の%sユーザーを右記に選択されたロールに変更する:

en: Choose where to display your group. You can attach this to both default WordPress post types and Custom Post Types. (nb: you can also associate taxonomy terms with Custom Field Groups)
ja: グループを表示する場所を選択してください。デフォルトWordPress post types やCustom Post Typeの両方にこれを添付出来ます。（注記：Custom Field Groupsとtaxonomy条件を関連付けることもできます）

en: Choose which post types this taxonomy should be associated with.
ja: taxonomyが関連すべき投函タイプを選択してください。

en: Choose which sections to display on your “Add New” page.
ja: “新規追加”ページに表示するセクションを選択

en: Choose which taxonomies are to be associated with this post type.
ja: このpost typeに関連するtaxonomyを選択する

en: Clear
ja: 消去

en: Clear Cached Images
ja: キャッシュ画像をクリア

en: Clear Outdated Cached Images
ja: 古いキャッシュ画像をクリア

en: Click Export to export data from Types as an XML file.
ja: XMLファイルとしてTypeからデータをエクスポートするにはエクスポートをクリック

en: Click on the 'edit' button to select them for each parent.
ja: 各初回投函を選ぶには'編集'ボタンをクリックしてください。

en: Click to see individual components options.
ja: 個々のコンポーネントオプションを見るにはクリック。

en: Click to toggle
ja: クリックして切替え

en: Colorpicker
ja: カラーピッカー

en: Comma
ja: コンマ

en: Comments
ja: コメント

en: Commercial
ja: 商業用

en: Conditional display
ja: 状況表示

en: Conditional display is not supported yet for Usermeta fields.
ja: Usermetaフィールドに条件付き表示はサポートされません。

en: Conditional display is only working based on non-repeating fields. All fields in this group are repeating, so you cannot set their display based on other fields.
ja: 条件付きの表示は繰り返しのないフィールドに基づきます。このグループ内のすべてのフィールドは繰り返しているので、他のフィールドに基づいてそれらの表示を設定することはできません。

en: Conditional expression includes illegal characters
ja: 条件式に違法文字が含まれています

en: Congratulations! Your custom fields group %s was successfully updated.
ja: おめでとうございます！カスタムフィールドグループ%sは正常に更新されました。

en: Congratulations! Your custom post type %s was successfully updated.
ja: おめでとうございます! カスタム投稿タイプ%s が正常に更新されました。

en: Congratulations! Your custom taxonomy %s was successfully updated.
ja: おめでとうございます！カスタムタクソノミー%sは正常に更新されました。

en: Congratulations! Your new custom fields group %s was successfully created.
ja: おめでとうございます！新しいカスタムフィールドグループ %sは正常に作成されました。

en: Congratulations! Your new custom taxonomy %s was successfully created.
ja: おめでとうございます！新しいカスタムタクソノミー%sは正常に作成されました。

en: Congratulations! Your new user meta group %s was successfully created.
ja: おめでとうございます！新しいユーザーメタグループ %s が作成されました。

en: Congratulations! Your user meta group %s was successfully updated.
ja: おめでとうございます！新しいユーザーメタグループ %s が更新されました。

en: Connect post types as <strong>parents and children</strong>
ja: 投稿タイプを<strong>初回投稿(ペアレント）と次の投稿(チャイルド）</strong>として接続する

en: Content Template
ja: コンテンツテンプレート

en: Content input box for writing.
ja: ライティング用コンテンツ入力ボックス

en: Continue
ja: 続ける

en: Controlling which users can access different post types
ja: ユーザーがアクセスできる投稿タイプをコントロール中

en: Controlling which users can view and edit different fields
ja: ユーザーが閲覧・編集できるフィールドをコントロール中

en: Correct conditional expression has not been found
ja: 正しい条件式が見つかりません

en: Could not calculate resized image dimensions
ja: サイズ変更されたイメージの大きさを計算できませんでした

en: Could not create cache file
ja: キャッシュファイルを作成できませんでした

en: Could not find %s class, unable to complete validation.
ja: %sクラスが見つかりませんでした。承認を完了できません。

en: Could not read image size
ja: 画像サイズを読み込めませんでした

en: Create <strong>View Templates</strong> for single pages &raquo;
ja: &raquoページの<strong>Viewテンプレート</strong>を生成;

en: Create <strong>Views</strong> for content lists &raquo;
ja: コンテンツリスト&raquo用に<strong>Views</strong>を生成;

en: Create front-end content editing forms
ja: フロントエンドコンテンツ編集フォームの作成

en: Create groups of repeating fields
ja: 繰り返しフィールドのグループを作成する

en: Create new
ja: 新規生成

en: Create relationships
ja: 繋がりを生成

en: Create templates
ja: テンプレート作成

en: Create your own widgets
ja: 独自のウィジェットを作成する

en: Created!
ja: 作成済み！

en: Creating and using custom post types
ja: カスタム投稿タイプの作成と使用

en: Creating parent / child relationships
ja: 親／子関係を作成中

en: Crop images, so that they fill the specified dimensions exactly.
ja: 指定した寸法に正確に適合させるに画像を切り抜きます。

en: Current version
ja: 現在のバージョン

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Field Name
ja: Custom Field名

en: Custom Post Types are user-defined content types. Custom Taxonomies are used to categorize your content.
ja: Custom Post Typesはユーザー定義のコンテンツタイプです。Custom Taxonomyでコンテンツを分類します。

en: Custom Roles
ja: カスタムロール

en: Custom Taxonomies
ja: カスタムタクソノミー

en: Custom Types
ja: カスタムタイプ

en: Custom field changes cannot be previewed until %s is updated
ja: カスタムフィールド変更は %s が更新されないとプレビューできません

en: Custom field content
ja: カスタムフィールドのコンテンツ

en: Custom fields help
ja: カスタムフィールドヘルプ

en: Custom fields input area.
ja: Custom fields入力個所

en: Custom post type "%s" added/updated
ja: Custom post type "%s"が追加/更新されました

en: Custom post type "%s" deleted
ja: Custom post type "%s"が削除されました

en: Custom post type already exists
ja: Custom post typeが既に存在します

en: Custom post type name plural
ja: 複数のCustom post type名

en: Custom post type name singular
ja: Custom post type名

en: Custom post type saved
ja: Custom post typeが保存されました

en: Custom post types to be added/updated
ja: 追加/更新すべきCustom post types

en: Custom post types to be deleted
ja: 削除されるCustom post types

en: Custom size...
ja: カスタムサイズ...

en: Custom taxonomies to be added/updated
ja: 追加/更新するためにtaxonomyをカスタマム

en: Custom taxonomies to be deleted
ja: 削除するCustom taxonomy

en: Custom taxonomy "%s" added/updated
ja: Custom taxonomy "%s"が追加/更新されました

en: Custom taxonomy "%s" deleted
ja: Custom taxonomy "%s"が削除されました

en: Custom taxonomy already exists
ja: Custom taxonomyが既に存在します

en: Custom taxonomy do not exist
ja: カスタムtaxonomyは存在しません

en: Custom taxonomy name plural
ja: Custom taxonomy名

en: Custom taxonomy name singular
ja: Custom taxonomy名は一つです

en: Custom taxonomy saved
ja: Custom taxonomyが保存されました

en: Customize Fields for admin panel.
ja: 管理パネル用にフィールドをカスタマイズ。

en: Customize conditions
ja: カスタマイズ状況

en: Customize the display logic
ja: 表示ロジックをカスタマイズ

en: Data not valid
ja: データが無効です

en: Data-dependent display filters %s
ja: データ依存型ディスプレイフィルタ%s

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Debug Information
ja: デバグ情報

en: Debug information
ja: デバグ情報

en: Default
ja: 初期設定

en: Default Template
ja: 初期設定テンプレート

en: Default value EP_PERMALINK. More info here %s.
ja: 初期設定値 EP_PERMALINK。詳細はこちらから %s

en: Default: $taxonomy.
ja: 初期設定: $taxonomy

en: Default: None.
ja: 初期設定: なし

en: Default: false.
ja: 初期設定: 偽

en: Default: if not set, defaults to value of public argument.
ja: 初期設定: 設定されていない場合、公開値の初期設定

en: Default: if not set, defaults to value of show_ui argument.
ja: 初期設定: 設定されていない場合、show_ui argument値が設定されません。

en: Default: not set.
ja: 初期設定: 未設定

en: Default: null.
ja: 初期設定: null

en: Default: true - set to $post_type.
ja: 初期設定: 真 - $post_typeに設定

en: Default: true.
ja: 初期設定: 真

en: Default: value of public argument.
ja: 初期値: public argument値

en: Default: value of the opposite of the public argument.
ja: 初期設定: 反対意見値

en: Defaults to has_archive value.
ja: アーカーブ値_ありの初期設定

en: Defaults to true.
ja: 真の初期設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %sを削除する

en: Delete Field
ja: フィールドを削除する

en: Delete any
ja: any削除

en: Delete custom post type if don't exist
ja: 存在しない場合、custom post typeを削除

en: Delete custom taxonomy if don't exist
ja: 存在しない場合、custom taxonomyを削除

en: Delete field if don't exist
ja: 存在しない場合、fieldを削除

en: Delete group if don't exist
ja: 存在しない場合、グループを削除

en: Delete others posts
ja: 他人の投稿を削除する

en: Delete own
ja: own削除

en: Delete post
ja: 投稿を削除する

en: Delete posts
ja: 投稿を削除する

en: Delete private posts
ja: プライベート投稿を削除する

en: Delete published posts
ja: 公開された投稿を削除する

en: Delete role
ja: ロールを削除する

en: Delete terms
ja: タームを削除する

en: Delete this checkbox
ja: このチェックボックスを削除します

en: Delete this field
ja: このfieldを削除

en: Delete this option
ja: このオプションを削除

en: Deleting fields will remove fields from groups and delete post meta. Continue?
ja: field削除を実行するとグループのfieldが削除され、投函メタが削除されます。続けますか？

en: Describe this field
ja: このfieldの詳細

en: Description
ja: 内容

en: Design page layouts using drag-and-drop
ja: ドラッグとドロップを使用するページレイアウトデザイン

en: Design templates for single pages
ja: シングルページ用のデザインテンプレート

en: Determine whether your post type will be visible on the admin menu to your users.
ja: ユーザーに投稿タイプが管理メニューで見えるようにするか定義付ける

en: Develop flexible directory sites with Toolset, on any theme, without writing PHP
ja: Toolsetを利用することでPHPの必要がなくなり、いかなるテーマにも柔軟なディレクトリを作成

en: Did you know?
ja: ご存じでしたか？

en: Digits
ja: 数字

en: Directory and Classifieds
ja: ディレクトリとクラシファイド

en: Disable Custom Types UI after importing the configuration (leave this checked to avoid defining custom types twice)
ja: 設定インポート後のCustom Types UIは無効です。(custom typesを繰り返し定義するのを避けるにはチェックを入れたままにしてください)

en: Disable all messages about other Toolset components
ja: 他のToolset コンポーネントに関するメッセージを全て無効にする

en: Discover WP is a free online learning resource, where you can launch fully-functional test sites and experiment with complete sites.
ja: Discover WPは無料のオンライン学習リソースです。これを使用すると完全に機能するテストサイトを起動したり完全なサイトを利用して実験することができます。

en: Discover what you can build with WordPress
ja: WordPressで構築できるものを発見してください

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Display
ja: 表示する

en: Display Custom Content
ja: Custom Content表示

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display Sections
ja: 部分を表示

en: Display all items
ja: 全アイテムを表示

en: Display all values with separator
ja: セパレータを使用してすべての値を表示する

en: Display custom content inside your blog with Toolset and no PHP coding
ja: Toolsetを利用することでPHPコーディングがなくてもブログにカスタムコンテンツを表示

en: Display custom fields
ja: カスタムフィールドを表示する

en: Display custom post <strong>archives</strong>
ja: カスタム投稿の<strong>アーカイブズ</strong>を表示する

en: Display custom taxonomy <strong>archives</strong>
ja: カスタムタクソノミー <strong>アーカイブズ</strong>を表示する

en: Display lists of content
ja: コンテンツリストの表示

en: Display options
ja: 表示オプション

en: Display options for this field:
ja: このフィールドの表示オプション：

en: Display text
ja: テキストを表示する

en: Display the field for this user
ja: このユーザーのフィールドを表示

en: Display the value of this field from the database
ja: データベースのこのfield値を表示

en: Display this field for:
ja: このフィールドを次の目的で表示する：

en: Display this field without any formatting
ja: フォーマットなしでこのフィールドを表示する

en: Display this group when ALL the above conditions is met
ja: 上記の全状態を満たすとこのグループを表示します

en: Display this group when ANY of the above conditions is met
ja: 上記の状態が揃った際、このグループを表示する

en: Display user fields
ja: ユーザーフィールドを表示

en: Displayed for all users roles
ja: 全てのユーザー役割に表示済み

en: Displayed on all content types
ja: 全content typesに表示されました

en: Displaying custom fields on front-end
ja: フロントエンドのカスタムフィールドを表示中

en: Displaying user fields on front-end
ja: フロントエンドのユーザーフィールドを表示中

en: Displays a dropdown menu for changing the post author.
ja: 投函者を変更するにはドロップダウンメニューを表示

en: Do not show management options for this post type
ja: この投稿タイプの管理オプションを表示しない

en: Do you really want to remove this role?
ja: このロールを削除してもよろしいですか？

en: Documentation on date and time formatting
ja: ドキュメントの日付と時間書式

en: Don't show help box on any custom post type editing screen
ja: どのカスタムポストタイプ編集画面にもヘルプボックスを表示しない

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを再度表示しない

en: Done
ja: 完了

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download all custom fields, custom post types and taxonomies created by Types plugin.
ja: Typesプラグインで生成された全てのカスタムfield、custom post typesとtaxonomyをダウンロードする。

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ja: ダウンロードに失敗しました!
    
    サブスクリプションを再びアクティベートするにはOKをクリック、再試行するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
ja: ダウンロード失敗!
    
    ページを更新して再試行してください。

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ja: WordPressはプラグインフォルダに書き込めないためダウンロードできません。 %sHow to fix%s。

en: Downloads:
ja: ダウンロード：

en: E-Commerce
ja: 電子商取引

en: Each custom fields group can display on different content types or different taxonomy.
ja: 各custom fieldsグループを異なるコンテンツタイプ或いは別のtaxonomyに表示することが出来ます。

en: Each usermeta group can display different fields for user roles.
ja: 各ユーザーメタグループはユーザー役割別に異なるフィールドを表示できます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: 編集 %s

en: Edit Custom Post Type
ja: Custom Post Typeを編集

en: Edit Group
ja: グループ編集

en: Edit Item
ja: アイテム編集

en: Edit Skype button
ja: Skypeボタンを編集

en: Edit Taxonomy
ja: Taxonomy編集

en: Edit User Fields Group
ja: ユーザーフィールドグループを編集

en: Edit Usermeta Group
ja: ユーザーメタグループを編集

en: Edit any
ja: any編集

en: Edit fields
ja: field編集

en: Edit others posts
ja: 他人の投稿を編集する

en: Edit own
ja: own編集

en: Edit post
ja: 投稿を編集

en: Edit posts
ja: 投稿を編集する

en: Edit private posts
ja: プライベート投稿を編集する

en: Edit published posts
ja: 公開された投稿を編集する

en: Edit terms
ja: タームを編集する

en: Editor
ja: エディター

en: Email
ja: メール

en: Embedded Media
ja: エンベデットメディア

en: Encoding
ja: コード化

en: Enrich content using <strong>custom fields</strong>
ja: <strong>カスタムフィールド</strong>を使用してコンテンツを充実させる

en: Enter a description for this group
ja: このグループの詳細を入力

en: Enter custom taxonomy description
ja: カスタムタクゾノミーの記述を入力

en: Enter custom taxonomy name plural
ja: カスタムタクゾノミー名を複数入力

en: Enter custom taxonomy name singular
ja: カスタムタクゾノミー名を一つ入力

en: Enter custom taxonomy slug
ja: カスタムタクゾノミースラグを入力

en: Enter field name
ja: フィールド名を入力

en: Enter field slug
ja: fieldスラグ入力

en: Enter framename
ja: framenameを入力してください

en: Enter group title
ja: グループタイトルを入力

en: Enter in plural!
ja: 複数入力してください！

en: Enter in singular!
ja: 単数で入力！

en: Enter not selected value
ja: 選択されていない値を入力してください

en: Enter placeholder
ja: プレースホルダーを入力する

en: Enter post type description
ja: 投稿タイプの記述を入力する

en: Enter post type name plural
ja: 投稿タイプ名を複数入力する

en: Enter post type name singular
ja: 投稿タイプ名を一つ入力する

en: Enter post type slug
ja: 投稿タイプスラグを入力する

en: Enter selected value
ja: 選択された値を入力してください

en: Enter site key
ja: サイトキーを入力してください

en: Enter values for 'selected' and 'not selected' states
ja: '選択'と '選択されていない'状態の値を入力する

en: Enter your Skype Name
ja: Skype名を入力

en: Equal to
ja: 次と等しい

en: Error creating post relationship
ja: 投稿関係の作成中のエラー

en: Error during Field Groups import
ja: フィールドグループインポート中にエラーが発生しました

en: Error during Post Types import
ja: 投稿タイプインポート中にエラーが発生しました

en: Error during Taxonomies import
ja: タクソノミーインポート中のエラー

en: Error getting parent post
ja: 初回投稿の取得エラー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Error moving uploaded file
ja: アップロードされたファイルの移動エラー

en: Error occured
ja: エラーが発生しました

en: Error parsing XML
ja: XML解析エラー

en: Error saving field
ja: フィールド保存エラー

en: Error saving group
ja: グループ保存エラー

en: Error uploading file
ja: ファイルアップロードエラー

en: Error while parsing the evaluate expression
ja: 数式の値を構文解析中のエラー

en: Example: if your permalink structure is /blog/, then your links will be: false->/news/, true->/blog/news/.
ja: 例: 固定リンクのシステムが/blog/である場合、リンク先は: false->/news/、true->/blog/news/

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Types data
ja: Typesデータをエクスポート

en: False to prevent queries, or string to customize query var. Default will use $taxonomy as query var.
ja: クエリーを妨げるために偽とする或いはクエリーをカスタマイズするためのストリング。初期設定に$taxonomyがクエリーとしてが使用されます。

en: False to prevent queries, or string value of the query var to use for this post type.
ja: このpost typeに使用するクエリーを阻止する或いはクエリーバーのストリング値が偽

en: Featured Image
ja: 特集された画像

en: Field "%s" added/updated
ja: Field "%s"が追加/更新されました

en: Field "%s" deleted
ja: Field "%s"が削除されました

en: Field "%s" not updated:
ja: "%s" フィールドが更新されていません：

en: Field "%s" type was converted from %s to %s. You need to set some further settings in the group editor.
ja: Field "%s" typeが%sから%sへ変換されました。グループエディターで更に設定を行う必要があります。

en: Field %s added
ja: Field %sが追加されました

en: Field Groups
ja: フィールドグループ

en: Field conversion not supported by Types
ja: Types別のField変換はサポートされていません

en: Field names or slugs cannot contain only numbers.
ja: フィールド名またはスラグは数字のみ含めます。

en: Field slugs cannot contain non-English characters. Please edit this field name %s and save again.
ja: Fieldスラグに非英字文字は含められません。このfield名%sを編集して、もう一度保存してください。

en: Field will be created
ja: Fieldが生成されます

en: Field will be updated
ja: Fieldが更新されます

en: Field with name "%s" already exists
ja: "%s"の名前のfieldは既に存在します

en: Field with same name is already controlled by Types
ja: 同じ名前のfieldは既にTypesで管理されています

en: Field with slug "%s" already exists
ja: スラグ"%s"を有するフィールドは既にあります

en: Field: %s
ja: フィールド: %s

en: Fields %s are not Types fields. Types wont delete these fields.
ja: フィールド%sはTypes fieldではありません。Typesはこれらのfieldを削除しません。

en: Fields %s have been deleted.
ja: Fields %sが削除されました。

en: Fields and Views
ja: Fields とViews

en: Fields group: %s
ja: フィールドグループ: %s

en: Fields table
ja: Fieldテーブル

en: Fields to be added/updated
ja: 追加/更新するFields

en: Fields to be deleted
ja: 削除されるFields

en: File
ja: ファイル

en: First Name
ja: 名

en: Flat - like post tags, with a text input to enter terms
ja: フラット - 投稿タグなど条件を入力するテキスト入力を用います。

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
ja: サポート担当者にデバグ情報について聞かれたら、<a href="%s"> デバグ情報 </a> ページをご使用ください。

en: Free Trial
ja: 無料トライアル

en: Function name that will be called to update the count of an associated $object_type, such as post, is updated.
ja: postなどに関連する$object_typeのカウントを更新するのに使用される機能名が更新されました。

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Fields%s
ja: %sWordPress Custom Fields%sを使用して機能を強化

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Post Types%s
ja: %sWordPress Custom Post Types%sを使用して機能を強化

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Taxonomy%s
ja: %sWordPress Custom Taxonomy%sが使用され機能が強化されました

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate a default UI for managing this post type.
ja: このpost typeを管理するには初期設定UIを生成してください。

en: Get Started
ja: スタート

en: Get Views
ja: Viewsを取得する

en: Get you FREE learning site
ja: 無料学習サイトを取得する

en: Getting Started
ja: スタート

en: Global Dashboard
ja: グローバルダッシュボード

en: Go back
ja: 戻る

en: Go back to simple logic
ja: シンプルロジックに戻る

en: Go to
ja: 次に移動

en: Google Map
ja: Google マップ

en: Group "%s" added
ja: グループ"%s"が追加されました

en: Group "%s" delete failed
ja: グループ"%s"削除に失敗

en: Group "%s" deleted
ja: グループ"%s"削除済

en: Group "%s" insert failed
ja: グループ"%s"挿入に失敗

en: Group "%s" update failed
ja: グループ"%s"の更新に失敗

en: Group "%s" updated
ja: グループ"%s"が更新されました

en: Group %s added
ja: グループ%sが追加されました

en: Group %s insert failed
ja: グループ%s インサート失敗

en: Group %s update failed
ja: グループ%s 更新の失敗

en: Group %s updated
ja: グループ%sが更新されました

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group activated
ja: グループを起動済

en: Group deactivated
ja: グループが停止されました

en: Group name can not be empty.
ja: グループ名は空白にしないでください

en: Group saved
ja: グループ保存済

en: Group will be created
ja: グループが生成されます

en: Group will be updated
ja: グループが更新されます

en: Group with ID %d do not exist
ja: ID %dのグループは存在しません

en: Groups to be added/updated
ja: 追加/更新するグループ

en: Groups to be deleted
ja: 削除するグループ

en: Guest
ja: ゲスト

en: Height
ja: 高さ

en: Help Box
ja: ヘルプボックス

en: Hidden - users cannot directly edit data in this taxonomy
ja: 隠す - ユーザーはこのtaxonomy内で直接データを編集できません

en: Hidden - users cannot directly edit data in this type
ja: 隠す - ユーザーはこのtype内で直接編集できません

en: Hide notifications
ja: 通知を非表示にする

en: Hide taxonomy meta box.
ja: タクゾノミーメタボックスを非表示にする。

en: Hierarchical - like post categories, with parent / children relationship and checkboxes to select taxonomy
ja: 階層 - post分類のように、taxonomyを選択するための初回 / 次の投函の繋がりやチェックボックス

en: Hierarchical URLs
ja: 階層URL

en: Hour
ja: 時間

en: Icon
ja: アイコン

en: Identical to
ja: 完全一致

en: If checked, link will be rendered without http or https
ja: チェックされると、リンクがhttp または httpsで]表示されます

en: If encoding is set in text input, it will override this setting.
ja: コード化でテキスト入力になる場合、この設定が上書きされます。

en: If images have a different aspect ratio than the display size, what would you like to do?
ja: 画像が表示サイズとは違うアスペクト比の場合、どうしますか？

en: If not provided - will be created from singular name.
ja: ないのであれば - 名前から生成されます。

en: If set, this text will be displayed instead of raw data
ja: 設定する場合、このテキストが生データの代わりに表示されます

en: If you change slug, new field will be created
ja: スラグを変更した場合、新しいフィールドが作成されます

en: If you choose to show your Skype status, your Skype button will always reflect your availability on Skype. This status will be shown to everyone, whether they’re in your contact list or not.
ja: Skypeの状況を表示する場合、Skypeボタンが常に利用状況を反映します。この状況は連絡先リストに登録されているかに関わらず全員に表示されます。

en: If you continue without saving your changes, they might get lost.
ja: 保存せずに続けると、変更が失われます。

en: If you disable this, there will be no metabox on entry edit screen.
ja: これを無効にする場合、入力編集画面にメタボックスが表示されません。

en: Ignore this warning.
ja: この警告を無視。

en: Image
ja: 画像

en: Image %s not valid
ja: 画像%sは無効です

en: Image Settings
ja: 画像設定

en: Image cache directory %s could not be created
ja: 画像キャッシュディレクトリ%sを作成できませんでした

en: Image resize disabled
ja: 画像サイズ変更が無効です

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: Images cache cleared
ja: 画像キャッシュがクリアされました

en: Import
ja: インポート

en: Import Types data file
ja: Typesデータファイルをインポート

en: Import Types data text input
ja: Typesデータテキスト入力インポート

en: Import custom field settings
ja: custom field設定をインポート

en: Import file
ja: fileをインポート

en: Import text
ja: テキストをインポート

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Incorrect setup
ja: 間違った設定

en: Individual components
ja: 個々のコンポーネント

en: Input date and time
ja: 日付と時刻を入力する

en: Input format: %s
ja: 入力書式: %s

en: Input only the date
ja: 日付のみ入力する

en: Insert Types Shortcode
ja: Typesショートコードを挿入

en: Insert shortcode
ja: ショートコード挿入

en: Insert skype button
ja: skypeボタン挿入

en: Installed
ja: インストール後

en: Installed version
ja: インストール版

en: Installer
ja: インストーラー

en: Invalid product
ja: 無効な製品

en: Invalid site key for the current site.
ja: 現在のサイトに無効なサイトキー

en: Invalidate cached images that are more than <ELEMENT> hours old.
ja: <ELEMENT>時間より古いキャッシュされた画像を無効にする。

en: It is not recommended to have same plural and singular name for a post type. Please use a different name for the singular and plural names.
ja: 投稿タイプには同じ名前を単数形と複数形に使用しないでください。単数形と複数形の名前は別の名前を使用してください。

en: Keep proportional
ja: 比例を保つ

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels are the text that is attached to your custom post type name. Examples of them in use are “Add New Post” (where “Add New” is the label”) and “Edit Post” (where “Edit” is the label). In normal circumstances the defaults will suffice.
ja: ラベルはcustom post type名に添付されているテキストです。使用例は“新規投函追加” (“新規追加”がラベル”の個所) また“投函編集” (“編集”がラベル個所)。通常初期設定で十分です。

en: Large - %s
ja: 大 - %s

en: Larger or equal to
ja: 拡大或いは同等

en: Larger than
ja: 拡大

en: Last Name
ja: 姓

en: Layout
ja: レイアウト

en: Learn about %sPost Type Relationships%s
ja: %sPost Type Relationships%sについて

en: Learn how to build your own magazine designs, classifieds, listing, e-commerce sites and more.
ja: 独自の雑誌のデザイン、広告、リスティング、eコマースサイトなどを構築する方法を学ぶ

en: Learn how to display custom content anyway you choose
ja: お好きなようにカスタムコンテンツを表示する方法を学ぶ

en: Learn how to make your sites interactive
ja: あなたのサイトをインタラクティブにする方法を学ぶ

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Learn more about <em>Toolset</em>
ja: <em>Toolset</em>の詳細について学ぶ

en: Left
ja: 左

en: Less or equal to
ja: 以下或いは等しい

en: Less than
ja: 以下

en: Letters, numbers, dashes, underscores, commas and periods only please.
ja: 文字、数字、ダッシュ、下線、コンマとピリオドだけにしてください。

en: Letters, numbers, slashes, underscores and dashes only please
ja: 文字、数字、スラッシュ、アンダーコア、ダッシュのみご使用ください

en: Letters, numbers, spaces or underscores only please
ja: 文字、数字、スペース、下線のみ入力ください

en: Letters, numbers, spaces, underscores and dashes only please
ja: 文字、数値、スペース、アンダースコア、ダッシュのみご使用ください

en: Level %d
ja: レベル%d

en: Link title
ja: リンク先タイトル

en: Load and display custom content
ja: カスタムコンテンツをロードして表示する

en: Loop
ja: ループ

en: Machine readable name.
ja: マシーンが読める名前

en: Main content
ja: 主なコンテンツ

en: Make this taxonomy public (will appear in the WordPress Admin menu)
ja: taxonomyを公開する(WordPress Adminメニュー内に表示)

en: Make this type public (will appear in the WordPress Admin menu)
ja: このtypeを公開する(WordPress管理メニューないに表示されます)

en: Manage terms
ja: タームを管理する

en: Managed by Access
ja: Accessで管理

en: Maximum of %s characters exceeded.
ja: %s 文字制限を超過しました。

en: Medium - %s
ja: 中 - %s

en: Meet CRED
ja: CREDをご覧ください

en: Meet CRED, our content-forms editor!
ja: 当社のコンテンツフォーム・エディタCREDをご覧ください！

en: Meet Views
ja: Viewsをご覧ください

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Menu icon
ja: メニューアイコン

en: Menu order, hierarchical must be true to show Parent option
ja: 親オプションを表示するにはメニュー順と階層が正しい必要があります

en: Menu position
ja: メニューの位置

en: Meta box callback function
ja: メタボックスコールバック機能

en: Method %s does not exist on %s unable to complete validation.
ja: 方法%sが%sに存在しないため承認を完了できません。

en: Migration process is not yet finished - please save group first, then change settings of this field.
ja: 移行プロセスが終了していません - まずグループを最初に保存してからこのフィールドの設定を変更してください。

en: Minimum of %s characters has not been reached.
ja: 最低字数 %s 字に達していません。

en: Minute
ja: 分

en: Missing child post ID %d
ja: 子記事 ID %dが見つかりません

en: Missing parent post ID %d
ja: 親記事ID %dが見つかりません

en: Moderate comments
ja: コメントをモデレートする

en: Modify Fields In Edit Page
ja: 編集ページでフィールドを変更

en: Modify own fields
ja: 自分のフィールドを変更

en: Module Manager
ja: モジュールマネージャ

en: Most Used
ja: 最多使用

en: Move this field
ja: このfieldを移動

en: Move this option
ja: このオプションを移動

en: Multiple lines
ja: 複数ライン

en: Name and Description
ja: 名前及び詳細

en: Name and description
ja: 名前及び詳細

en: Name of custom field
ja: custom field名

en: Need Help?
ja: ヘルプが必要ですか?

en: Need help with <em>Types</em>?
ja: <em>Types</em>にヘルプが必要ですか？

en: Need to build sites, where visitors can create and edit content?
ja: 訪問者がコンテンツを作成および編集できるサイトを構築する必要がありますか？

en: Network Admin
ja: ネットワーク管理者

en: Never
ja: 決してしない

en: New
ja: 新規

en: New %s
ja: 新規%s

en: New %s Name
ja: 新規%s名

en: New Item
ja: 新規アイテム

en: New Item Name
ja: 新規アイテム名

en: New role
ja: 新規ロール

en: Next
ja: 次

en: Next, learn how to:
ja: 次に、右記を学ぶ：

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No %s
ja: %sなし

en: No %s found
ja: %sが検出されませんでした

en: No %s found in Trash
ja: ゴミ箱内に%sが検出されませんでした

en: No Default
ja: 初期設定なし

en: No coding necessary
ja: コーディングは不必要です

en: No custom field groups found.
ja: カスタムフィールドグループが見つかりません。

en: No custom post types found.
ja: カスタム投稿タイプが見つかりません。

en: No custom roles defined
ja: カスタムロールが定義されていない

en: No custom taxonomies found.
ja: カスタムタクゾノミーがみつかりません。

en: No parents available
ja: 利用できる親がありません

en: No post types associated
ja: post typesが関連していません

en: No posts require update
ja: 更新が必要な投稿はありません

en: No protocol
ja: プロトコルなし

en: No repositories defined.
ja: レポジトリが定義されていません。

en: No results
ja: 結果なし

en: No taxonomies associated
ja: 関連するtaxonomyがありません

en: No user field groups found.
ja: ユーザーフィールドグループが見つかりません。

en: No users require update
ja: 0 ユーザーはアップデートが必要です

en: No, thanks
ja: いいえ、結構です

en: Non-breaking space
ja: 非区切りスペース

en: None
ja: なし

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Found In Trash
ja: ゴミ箱に見つかりません

en: Not Selected
ja: 選択されていません

en: Not identical to
ja: 完全一致していません

en: Not selected
ja: 選択されていません

en: Not selected:
ja: 未選択:

en: Not under Types control
ja: Types controlの下ではありません

en: Numeric
ja: 数値

en: On this page
ja: このページで

en: On this page you can create and edit your groups. To create a group, do the following:
ja: このページではグループを生成また編集できます。グループを生成するには、以下の手順を踏んでください：

en: On this page you can see your current custom field groups, as well as information about which post types and taxonomies they are attached to, and whether they are active or not.
ja: このページでは、現在のcustom fieldグループを見ることが出来ます。また、起動しているかに関わらず、post types及びtaxonomiesに関する情報も添付できます。

en: On this page you have the following options:
ja: このページでは以下のオプションを保有しています：

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
ja: 完全Toolsetを購入するとViews、CREDフォーム、Layoutsを自分のサイトで編集・新規作成できるようになります。

en: Once you have created a field it will be saved for future use under "User created fields"
ja: fieldを生成すると、今後のために"ユーザー生成fields"内に保存されます。

en: Onload callback
ja: オンロードコールバック

en: Open style editor
ja: スタイルエディターを開く

en: Operation complete!
ja: 操作が完了しました！

en: Option title
ja: オプションタイトル

en: Optional
ja: 任意

en: Optional.
ja: 任意。

en: Options
ja: オプション

en: Organize content using <strong>taxonomy</strong>
ja: <strong>タクソノミー</strong>を使用してコンテンツを整理する

en: Other Fields
ja: 他のFields

en: Output HTML
ja: HTMLを出力する

en: Output format
ja: 出力フォーマット

en: Output only the URL of the re-sized image instead of the img tag
ja: img タグの代わりにサイズ変更した画像のURLだけ出力します

en: Overwrite settings
ja: 上書き設定

en: PHP SimpleXML extension not loaded: Importing not available
ja: PHP SimpleXML拡張子が読み込めません: インポートをご利用いただけません

en: Pad images, so that they fill the specified dimensions exactly.
ja: 指定した寸法に正確に適合させるために、画像をパッドで調整します。

en: Padding color
ja: パッドカラー

en: Pages
ja: ページ

en: Parent %s
ja: 初回%s

en: Parent %s:
ja: 初回 %s:

en: Parent Description
ja: 親に関する記述

en: Parent Item
ja: 親アイテム

en: Parent Item with colon
ja: コロン付き親アイテム

en: Parent post ID %d is not type of %s
ja: 親記事 ID %dは %sタイプではありません

en: Parent text
ja: 初回投函テキスト

en: Parent: %s
ja: 最初の投函: %s

en: Parent: None
ja: 初回投函: なし

en: Paste code here
ja: ここにコードを貼り付け

en: Permalink epmask
ja: パーマリンクepmask

en: Phone
ja: 電話

en: Pick color
ja: 色を選ぶ

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Please check server settings or contact your server administrator.
ja: サーバー設定を確認するか、サーバー管理者にお問い合わせください。

en: Please check your input data
ja: 入力データをご確認ください

en: Please enter a date after 1 January 1970
ja: 1970年1月1日以降の日付を入力してください

en: Please enter a date after 1 January 1970.
ja: 1970年1月1日以降の日付けを入力してください。

en: Please enter a valid URL address
ja: 有効なURLアドレスをご入力ください

en: Please enter a valid date
ja: 有効なデータをご入力ください

en: Please enter a valid date here
ja: 有効な日付を入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a value
ja: 値を入力してください

en: Please enter numeric data
ja: 数値データをご入力ください

en: Please save the page first, before you can edit the child items
ja: アイテムを編集する前にページを先ず保存してください

en: Please select fields
ja: fieldを選択してください

en: Please set name for field
ja: フィールドを名付けてください

en: Please set post type name
ja: post type名を設定してください

en: Please set taxonomy name
ja: taxonomy名を設定してください

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Popular %s
ja: 人気 %s

en: Popular Items
ja: 人気アイテム

en: Position and size
ja: 位置とサイズ

en: Post Body
ja: Post本文

en: Post Custom Fields Frontend Access
ja: 投稿カスタムフィールドフロントエンドアクセス

en: Post Fields Frontend Access
ja: 投稿フィールドフロントエンドアクセス

en: Post Meta Fields Access
ja: 投稿メタフィールドアクセス

en: Post Relationship
ja: Post繋がり

en: Post Title
ja: 投函タイトル

en: Post Type %s added
ja: Post Type %sが追加されました

en: Post Type Name
ja: Post Type名

en: Post View
ja: 投函View

en: Post body
ja: 投函本文

en: Post deleted
ja: 投函削除済

en: Post relationship
ja: Post繋がり

en: Post relationships created
ja: 投函繋がりが作成されました

en: Post relationships settings were not imported because it contained unsecured data. You should re-export your Types settings using the latest version of Types
ja: 投稿関係設定は安全ではないデータを含むために完全にインポートされませんでした。最新バージョンのTypesを使用してTypesを再エクスポートしてください。

en: Post selection
ja: 投稿選択

en: Post title
ja: 投函タイトル

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post type activated
ja: Post type起動

en: Post type deactivated
ja: Post typeを停止

en: Post updated
ja: 投函が更新されました

en: Poster
ja: 投稿者

en: Posts
ja: 投稿文

en: Posts updated
ja: 投稿更新済み

en: Pre-defined sizes
ja: 事前に定義済みのサイズ

en: Preload
ja: プリロード

en: Prepend posts with this slug
ja: このスラグでpostが追加されました

en: Prepend posts with this slug - defaults to post type's name.
ja: このスラグでpost追加 - post type名の初期設定

en: Prepend posts with this slug - defaults to taxonomy's name.
ja: このスラグでpostを追加 - taxonomy名の初期設定

en: Prev
ja: プレビュー

en: Preview warning
ja: プレビュー警告

en: Pricing
ja: 価格

en: Provide a callback function name for the meta box display.
ja: メタボックス表示にコールバック機能名を付けてください。

en: Publish
ja: 公開する

en: Publish post
ja: 投稿を公開する

en: Query content and display anywhere
ja: コンテンツクエリ、任意の場所に表示する

en: RAW mode
ja: RAW モード

en: RAW mode is selected. The field value will be displayed, without any formatting.
ja: RAW モードが選択されました。このフィールド値がフォーマットなしで表示されます。

en: Read
ja: 読み込む

en: Read post
ja: 投稿を読み込む

en: Read private posts
ja: プライベート投稿を読み込む

en: Register
ja: 登録

en: Register %s
ja: %sを登録する

en: Registered
ja: 登録済み

en: Registered post types that will be used with this taxonomy.
ja: このtaxonomyが用いられる登録済post type

en: Registered taxonomies that will be used with this post type.
ja: このpost typeが用いられる保存済taxonomy

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Relationship do not exist
ja: 繋がりが存在しません

en: Relationship do not exist %s -> %s
ja: 関係がありません %s -> %s

en: Released
ja: リリース済み

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remote file is incorrect size
ja: リモートファイルのサイズが正しくありません

en: Remote file is too large, limit is %s
ja: リモートファイルが大きすぎます。%sが制限です。

en: Remote image resize is currently disabled, so Types will only resize images that you upload. To change, go to the %sTypes settings page%s.
ja: リモート画像リサイズは現在無効になっているので、Types はあなたがアップロードした画像のみをリサイズします。変更するためには %sTypes 設定ページ%sに移動してください。

en: Remote image resize is disabled, so Types will only resize images that you upload.
ja: リモート画像サイズ変更が無効になるためTypesはアップロードされた画像のみサイズを変更します。

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ja: リモートサーバーがエラー反応を返しました %1$d %2$s

en: Remove condition
ja: 状況を削除

en: Remove current site key (%s)
ja: 現在のサイトキー (%s)を削除する

en: Remove field %s
ja: field%sを削除

en: Remove from group
ja: グループから削除

en: Removed from Types control: %s
ja: Types controlから削除: %s

en: Renew %s
ja: %sを更新する

en: Repeating fields should not be used in child posts. Types will update all field values.
ja: 繰り返しフィールドは、初回投稿の次の投稿(チャイルド）では使用しないでください。Typesはすべてのフィールド値を更新します。

en: Requested field don't exist
ja: 要求されたfieldが存在しません

en: Required
ja: 必須

en: Reset to defaults
ja: デフォルトにリセットする

en: Resize images to fit inside the new size. Width or height might be smaller than the specified dimensions.
ja: 新しいサイズに適合させるために画像のサイズを変更します。幅または高さが指定した寸法より小さい場合があります。

en: Resize path invalid
ja: サイズ変更のパスが無効

en: Restore original
ja: 元に戻す

en: Return to the plugins page
ja: プラグインページに戻る

en: Revisions
ja: 補正

en: Rewrite
ja: 上書き

en: Rewrite permalinks with this format. Default will use $taxonomy as query var.
ja: この書式で固定リンクを上書きする。初期設定はクエリーバーとして$taxonomyを使用します。

en: Rewrite permalinks with this format. False to prevent rewrite. Default: true and use post type as slug.
ja: この書式で固定リンクを上書きする。上書きを防止するために偽。初期設定: 真そしてスラグとしてpost typeを使用する。

en: Right
ja: 右

en: Same as Parent
ja: 初回投稿と同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save All %s
ja: 全ての%sを保存する

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Save Custom Post
ja: Custom Postを保存する

en: Save Custom Taxonomy
ja: Custom Taxonomyを保存する

en: Saving your changes
ja: 変更を保存する

en: Search
ja: 検索

en: Search %s
ja: %sを検索

en: Search Items
ja: アイテム検索

en: Search custom fields
ja: カスタムフィールドを検索する

en: Search custom posts
ja: カスタム投稿を検索する

en: Search custom taxonomies
ja: カスタムタクゾノミーを検索する

en: Search fields
ja: fields検索

en: Search user fields
ja: ユーザーフィールドを検索する

en: Security improvement
ja: セキュリティ改善

en: See how Toolset can help you build custom WordPress sites without writing PHP
ja: Toolsetを利用したカスタムWordPressサイトの構築方法をご覧ください。PHPはもう必要ありません。

en: Select
ja: 選択

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Post Types
ja: Post Typesを選択

en: Select Taxonomies
ja: Taxonomyを選択

en: Select a button from below
ja: 以下からボタンを選択

en: Select child fields to be displayed
ja: 子フィールド表示を選択してください

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select instructions for other kinds of sites
ja: 他の種類のサイト用の指示を選択してください

en: Select minute
ja: 分数を選択

en: Selected tutorial is empty.
ja: 選択されたチュートリアルが空白です。

en: Selected:
ja: 選択済:

en: Semicolon
ja: セミコロン

en: Separate %s with commas
ja: %sをコンマで離す

en: Separate Items
ja: アイテム分割

en: Separator
ja: セパレーター

en: Set all capabilities to users of type:
ja: 右記タイプのユーザーにすべての能力を設定する：

en: Set checked by default (on new post)?
ja: 初期設定で設定(新規投函)しますか？

en: Settings
ja: 設定

en: Settings are updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Settings saved
ja: 設定が保存されました

en: Shortcode generation failed
ja: ショートコードを生成できません

en: Show
ja: 表示

en: Show For:
ja: 次に表示:

en: Show as calendar
ja: カレンダーで表示

en: Show as text
ja: テキストで表示

en: Show help box on all custom post editing screens
ja: すべてのカスタムポストの編集画面にヘルプボックスを表示する

en: Show help box only on custom post types that were created by Types
ja: Typesにより作成されたカスタムポストタイプのヘルプボックスのみを表示する

en: Show name
ja: 名前を表示する

en: Show next steps and documentation
ja: 次のステップとドキュメントを表示する

en: Show number of entries on "At a Glance" admin widget.
ja: "一覧" 管理ウィジェットにエントリー数を表示する

en: Show on "At a Glance"
ja: "一覧"に表示する

en: Show one of these two values:
ja: いずれかの値を表示：

en: Show one of these values:
ja: 以下内の値を表示:

en: Show pagination
ja: ページ数を表示

en: Single line
ja: シングルライン

en: Single or repeating field?
ja: シングルまたは繰り返しフィールドですか？

en: Skip to main content
ja: 主なコンテンツへスキップ

en: Skype buttons with status
ja: 状況表示付Skypeボタン

en: Skype name
ja: Skype名

en: Slug
ja: スラグ

en: Some error occured.
ja: エラーが発生しました。

en: Some pointer hints have been hidden on this page. %sShow them again%s
ja: このページではポインターのヒントが非表示になっています。%s再度表示する%s

en: Something else
ja: その他

en: Sorry, but this is only preview!
ja: これはプレビューのみです！

en: Sorry, can not delete all fields.
ja: 申し訳ありませんが、全てのフィールドを削除することはできません。

en: Space
ja: スペース

en: Specific fields
ja: fields詳細

en: Specific user
ja: 特定のユーザー

en: Specify additional filters that control this group's display, based on values of custom fields.
ja: custom field値を基にこのグループの表示を操作する追加のフィルターを指定する。

en: Stop controlling with Types
ja: Typesで操作を停止

en: Strictly not equal
ja: 厳密には等しくありません

en: String to customize query var
ja: クエリーバーをカスタマイズするストリング

en: Style is not available for %s field
ja: %sフィールドでスタイルは利用できません

en: Styling
ja: スタイル

en: Styling Editor
ja: スタイルエディター

en: Subscription is expired.
ja: サブスクリプションの期限が終了しました。

en: Subscription is expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
ja: サブスクリプションの期限が終了しました。新しいサブスクリプションを購入するか、アップグレードしてください。

en: Tags
ja: タグ

en: Target
ja: ターゲット

en: Taxonomies
ja: Taxonomy

en: Taxonomy %s added
ja: Taxonomy %sが追加されました

en: Taxonomy - %s
ja: タクゾノミー - %s

en: Taxonomy Name
ja: Taxonomy名

en: Taxonomy activated
ja: Taxonomy起動

en: Taxonomy already exists
ja: Taxonomyが既に存在します

en: Taxonomy deactivated
ja: Taxonomy解除済

en: Templates:
ja: テンプレート：

en: Temporary directory is not found or there is not enough disk space.
ja: 一時ディレクトリが見つからないかディスクスペースが足りません。

en: Terms:
ja: ターム:

en: Text input field to create a post title.
ja: 投函タイトル作成用テキスト入力field

en: Text that describes function to user
ja: ユーザーへの機能説明テキスト

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
ja: <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>で作成していただき、ありがとうございました。

en: The Types settings were not fully imported because it contained unsecured data. You should re-export your Types settings using the latest version of Types
ja: Types 設定は安全ではないデータを含むために完全にインポートされませんでした。最新バージョンのTypesを使用してTypesを再エクスポートしてください。

en: The add new item text. Default is Add New Post/Add New Page.
ja: 新規アイテムテキスト追加。初期設定は新規投函追加/新規ページ追加です。

en: The add new item text. Default is __( 'Add New Tag' ) or __( 'Add New Category' ).
ja: 新規アイテムテキスト追加。初期設定は__です( '新規タグ追加' )或いは __( '新規カテゴリー追加' )。

en: The add new text. The default is Add New for both hierarchical and non-hierarchical types.
ja: 新規テキスト追加。初期設定は階層的また非階層的の両方を新規追加します。

en: The all items text used in the menu. Default is the Name label.
ja: 全てのアイテムテキストがメニュー内に使用されました。初期設定は名前のラベルです。

en: The all items text. Default is __( 'All Tags' ) or __( 'All Categories' ).
ja: 全アイテムテキスト。初期設定は__( '全タグ' )或いは__( '全カテゴリ' )です。

en: The choose from most used text used in the taxonomy meta box. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Choose from the most used tags' ) or null.
ja: taxonomyメタボックス内で最も使用されているテキストの中から選ぶ。このストリングは階層的taxonomy上では使用されていません。初期設定は__( '最も使用されているタグから選ぶ' )或いはnullです。

en: The complete framework lets you build powerful, flexible and interactive WordPress sites.
ja: 完全なフレームワークを使用すると、強力、柔軟かつインタラクティブなWordPressサイトを構築することができます。

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
ja: 現在の投稿は直接またはView ループ内で表示されます

en: The default post type icon is the pushpin icon that appears beside WordPress posts. You can change this by adding your own icon of 16px x 16px.
ja: 初期設定投函タイプアイコンはプッシュピンアイコンで、WordPress投函の代わりに表示されます。これをお持ちのアイコンに16px x 16pxで追加できます。

en: The edit item text. Default is Edit Post/Edit Page.
ja: 編集アイテムテキスト。初期設定は投函編集/ページ編集です。

en: The edit item text. Default is __( 'Edit Tag' ) or __( 'Edit Category' ).
ja: 編集アイテムテキスト。初期設定は__( 'タグ編集' )或いは__( 'カテゴリー編集' )です。

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
ja: 完全<em>Toolset</em>パッケージを利用するとPHPを使用せずにテーマ作成とカスタマイズが可能になります。可能なこと：

en: The menu name text. This string is the name to give menu items. Defaults to value of name.
ja: メニュー名テキスト。このストリングはメニューアイテムに充てられます。名前初期設定。

en: The new item name text. Default is __( 'New Tag Name' ) or __( 'New Category Name' ).
ja: 新規アイテム名テキスト。初期設定は__です( '新規タグ名' )或いは __( '新規カテゴリー名' )。

en: The not found in trash text. Default is No posts found in Trash/No pages found in Trash.
ja: ゴミ箱テキスト内で検出されません。初期設定はゴミ箱内に投函が検出されない/ゴミ箱内にページが検出されません。

en: The not found text. Default is No posts found/No pages found.
ja: 未検出テキスト。初期設定はpost未検出/ページ未検出です。

en: The parent item text. This string is not used on non-hierarchical taxonomies such as post tags. Default is null or __( 'Parent Category' ).
ja: 最初のアイテムテキスト。このストリングは、post tagなどの非階層taxonomiesでは使用されません。初期設定はnull或いは__です( '最初のカテゴリー' )。

en: The parent of the current post (WordPress parent)
ja: 現在の投稿の親（WordPress親）

en: The parent of this post, set by Types (parent/child relationship)
ja: Typesにより設定されるこの投稿の親 (親/子関係)

en: The parent text. This string isn't used on non-hierarchical types. In hierarchical ones the default is Parent Page.
ja: 初回投函テキスト。このストリングは、非階層タイプでは使用されていません。階層タイプでは初回設定は初回投函ページです。

en: The popular items text. Default is __( 'Popular Tags' ) or null.
ja: 人気のアイテムテキスト。初期設定は__( '人気のタグ' )或いはnullです。

en: The same as parent_item, but with colon : in the end null, __( 'Parent Category:' ).
ja: parent_itemと同じ、コロンを使用する：最後null、__（ '初回投稿カテゴリ：'）。

en: The search items text. Default is Search Posts/Search Pages.
ja: 検索アイテムテキスト。初期設定は検索投函/検索ページです。

en: The search items text. Default is __( 'Search Tags' ) or __( 'Search Categories' ).
ja: 検索アイテムテキスト。初期設定は__です( '検索タグ' )或いは __( '検索カテゴリー' )。

en: The separate item with commas text used in the taxonomy meta box. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Separate tags with commas' ), or null.
ja: コンマテキストで別けられたアイテムはtaxonomyメタボックス内で使用されます。このストリングは階層taxonomiesでは使用されません。初期設定は__( 'コンマでタグを別ける' )或いはnullです。

en: The separator will be displayed between each of your repeating field values
ja: 反復するフィールド値の間にセパレーターが表示されます

en: The update item text. Default is __( 'Update Tag' ) or __( 'Update Category' ).
ja: アイテムテキストを更新。初期設定は__( 'タグを更新' )或いは__です( 'カテゴリーを更新' )。

en: The url to the icon to be used for this menu. Default: null - defaults to the posts icon.
ja: このメニュー用に使用されるアイコンのURL。初期設定: null - 投函アイコンの初期設定

en: The user level determines which admin actions WordPress allows different kinds of users to perform.
ja: ユーザレベルではWordPressにより許可されるユーザー別のアドミン操作を決定することができます。

en: The view item text. Default is View Post/View Page.
ja: viewアイテムテキスト。初期設定はView Post/View Pageです。

en: There are no additional display options for the %s field.
ja: %sフィールドの他の表示オプションはありません。

en: There are no fields in this group. To add a field, click on the field buttons at the right.
ja: このグループ内にfieldはありません。fieldを追加するには、右にあるfieldボタンをクリックしてください。

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
ja: レンダリングフィールド<strong>%s (%s)</strong>に問題があります。

en: There is a problem with temporary directory.
ja: 一時ディレクトリに問題が発生しました

en: There is a problem with tutorial url.
ja: チュートリアル url に問題が発生しました。

en: There may be multiple instances of this field already. When you switch back to single-field mode, all values of this field will be updated when it's edited.
ja: このフィールドにはすでに複数のインスタンスがあるかもしれません。 シングルフィールドモードに切り替えると、編集の際このフィールドのすべての値が更新されます。

en: This <i>%s</i> belongs to:
ja: この <i>%s</i>は以下に属します:

en: This field can have only one value
ja: このフィールドには、値は一つだけ可能です

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This field is required
ja: この欄は必要です

en: This field was disabled during conversion. You need to set some further settings in the group editor.
ja: 会話していた間、このfieldは無効になりました。グループエディター内で更に設定する必要があります。

en: This group will appear on %pt% edit pages where content belongs to taxonomy: %tx% and View Template is: %vt%
ja: このグループがコンテンツがtaxonomyに含まれている%pt%編集ページ上に表示されます:%tx%、またViewテンプレートは：%vt%

en: This group will appear on %pt% edit pages where content belongs to taxonomy: %tx% or View Template is: %vt%
ja: このグループは、コンテンツが含まれるtaxonomyの%pt%編集ページ上に表示されます: %tx%、View Template: %vt%

en: This groups visibility is also controlled by the Access plugin.
ja: このグループ表示もAccessプラグインにより管理されています。

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
ja: サポートチームはこの情報によりあなたのサイトのWordPressバージョン、プラグイン、テーマを確認します。サポートフォーラムで依頼された場合、この情報を提供してください。パスワードまたはその他の機密情報は含まれません。

en: This is a read-only date input
ja: これはリードオンリーの日付入力です

en: This is additional field
ja: これは追加のフィールドです

en: This is the edit page for your Custom Fields Groups.
ja: Custom Fieldsグループの編集ページです。

en: This is the main admin page for your Custom Post Types and Taxonomies. It provides you with an overview of your data.
ja: Custom Post TypesやTaxonomiesのメインの管理ページです。データの概要を見ることが出来ます。

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ja: このページからプラグインをインストールし、既存プラグインを更新できます。プラグインを削除するには、%splugins%s ページへ移動してください。プラグインを削除する許可をお持ちの場合、削除できます。

en: This post type will inherit the same access rights as the standard WordPress Post when not Managed by Access.
ja: この投稿タイプは、Accessで管理されていない標準のWordPress投稿と同じアクセス権を継承します。

en: This screen contains the Types settings for your site.
ja: この画面にはあなたのサイトのTypes設定が含まれています。

en: This screen shows a preview of %sAccess%s - the access control and roles management addon for Types.
ja: この画面は %sAccess%s - Typesのアクセス管理と役割管理のプレビューを表示します。

en: This value can't be zero
ja: この値はゼロにしないでください。

en: This version of Types has improved security when importing Types settings. Types settings that were saved with the older version of Types may not import all the data. You should export new Types settings if needed.
ja: このバージョンのTypesはTypes設定をインポートする時のセキュリティを改善しました。他のバージョンのTypesに保存されたTypes 設定は、すべてのデータをインポートしない場合があります。必要に応じて新しいTypes 設定をエクスポートしてください。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail - %s
ja: サムネイル - %s

en: Time
ja: 時間

en: Tips
ja: ヒント

en: Title
ja: タイトル

en: Title, all custom fields and parents
ja: タイトル、全custom field及び初回投函

en: To add a field click on the field you desire under “Available Fields” on the right hand side of your screen. This will be added to your Custom Field Group
ja: fieldを追加するには、画面の右下にある“利用可能なFields”の中からご希望のfieldをクリックしてください。するとCustom Fieldグループに追加されます。

en: To ensure a user completes a field, check the box for validation required
ja: ユーザーのfield完成を確認するには、有効なボックスをご確認ください

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
ja: 自動アップデートを得るには、このサイトのために%s を登録してください。%s 登録 %s%s

en: To use custom fields, please create a group to hold them.
ja: カスタムフィールドを使用するにはこれを利用するグループを作成してください。

en: Toolset Messages state saved!
ja: Toolset Messages 状況が保存されました！

en: Toolset lets you build forms for editing PPP in the site’s front-end!
ja: Toolset を利用することで、サイトのフロントエンドにPPP編集用のフォームを構築することができます！

en: Toolset lets you design product templates with fields and taxonomy, but no coding!
ja: Toolsetを利用することでコーディングがなくてもフィールドとタクゾノミー付きの製品テンプレートをデザインできます！

en: Toolset lets you display PPP without coding!
ja: Toolsetを利用することでコーディングがなくてもPPPを表示できます！

en: Toolset lets you display TTT without coding!
ja: Toolset を利用することでコーディングなしでもTTTを表示できます！

en: Toolset lets you display a directory of TTT!
ja: Toolset を利用することでTTTのディレクトリを表示することができます！

en: Toolset lets you display custom fields without coding!
ja: Toolset を利用することでコーディングの必要がなくなり、カスタムフィールドを表示できます！

en: Top level page like 'tools.php' or 'edit.php?post_type=page'
ja: 'tools.php'や'edit.php?post_type=page'などのトップレベルページ

en: Translatable string
ja: 翻訳可能なストリング

en: Translation preferences
ja: 翻訳環境設定

en: Transparent
ja: 透明

en: True makes this taxonomy available for selection in navigation menus.
ja: 真の場合、ナビゲーションメニュー内のこのセレクションでこのtaxonomyが利用可能です。

en: True or false allow hierarchical urls (implemented in %sVersion 3.1%s).
ja: 階層urlによる真偽 (%sVersion 3.1%s内で実行)

en: Tutorial error
ja: チュートリアルエラー

en: Type
ja: タイプ

en: Types Name
ja: Types名

en: Types fields
ja: タイプフィールド

en: Types is part of the entire toolbox
ja: Typesは全ツールボックスの一部です

en: Types lets you customize the WordPress admin, but you can do a lot more with the entire package.
ja: タイプを使用するとWordPressの管理をカスタマイズすることができますが、全パッケージを使用するとより多くの操作を行うことができます。

en: Types plugin includes a lot of features and there are many possibilities. By selecting what kind of site you are building, you allow Types to advise you about what features are needed and how to use them.
ja: Typesプラグインは多数の機能を含み、可能性を広げます。構築中のサイト種類を選択すると、Typesが必要な機能とその使用方法を提案します。

en: Types plugin includes a lot of options. Tell us what kind of site you are building and we'll show you how to use Types in the best way.
ja: Typesプラグインは多数のオプションを含みます。どのようなサイトを構築されているのか教えていただければ、Typesの最善活用方法をお知らせします。

en: Types plugin organizes custom fields in groups. Once you create a group, you can add the fields to it and control to what content it belongs.
ja: Types プラグインはカスタムフィールドグループを整理します。グループを作成さ後、これにフィールドを追加し、コンテンツをコントロールします。

en: Types will automatically add the resized images as attachments to the media library. Choose this to automatically upload resized images to a CDN.
ja: Typesが自動でサイズ変更された画像を添付画像としてメディアライブラリに追加します。CDNへ自動でサイズ変更された画像をアップロードするにはこれを選択してください。

en: URL for the poster image. Defines image to show as placeholder before the media plays.
ja: 投稿者画像用のURL。メディアが再生される前に画像をプレースホルダ―として表示する定義を行ってください。

en: Unable to open zip file
ja: zipファイルを開けません

en: Unable to process file
ja: ファイル実行不可

en: Undefined
ja: 未定義

en: Under this name field will be stored in DB (sanitized)
ja: この名前でfieldがDBに保存されます(不適切な個所は削除)

en: Unknown repository
ja: 不明なレポジトリ

en: Unregister %s from this site
ja: このサイトから%s の登録を取り消してください

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Update
ja: アップデート

en: Update %s
ja: %s更新

en: Update Item
ja: アイテムを更新する

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新する

en: Update shortcode
ja: ショートコードを更新する

en: Updated!
ja: 更新済み！

en: Upload XML file
ja: XMLファイルをアップロード

en: Use FIELD_NAME for title and FIELD_VALUE for value
ja: タイトルには FIELD_NAME、値には FIELD_VALUE を使用してください

en: Use a custom URL format
ja: custom URL書式を使用する

en: Use as field value
ja: field値で使用

en: Use the normal WordPress URL logic
ja: 通常のWordPress URLロジックを使用

en: Use this page to create a WordPress post type. If you’d like to learn more about Custom Post Types you can read our detailed guide: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/</a> or check out our tutorial on creating them with Types: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/ &raquo;</a>
ja: WordPressの投稿タイプを作成するには、このページを使用します。カスタム投稿Typesの詳細については以下のガイドをご覧ください。: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/</a> または、Typesを使用した作成方法のチュートリアルをご覧ください。: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/ »</a>

en: Use this page to import and export custom post types, taxonomies and custom fields to and from Types.
ja: custom post types、taxonomies、custom fieldsをTypesからまたTypesへインポートまたインポートするのにこのページを使用

en: User
ja: ユーザー

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User Field
ja: ユーザーフィールド

en: User Field Name
ja: ユーザーフィールド名

en: User Fields
ja: ユーザーフィールド

en: User Fields Control
ja: ユーザーフィールドコントロール

en: User Fields, also known as user-meta, are additional fields that belong to user profiles.
ja: ユーザーメタとしても知られるユーザーフィールドはユーザープロフィールに属する追加フィールドです。

en: User Groups to be added/updated
ja: ユーザーグループ追加／更新予定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Meta Fields Access
ja: ユーザーメタフィールドアクセス

en: User Meta Fields Frontend Access
ja: ユーザーメタフィールドフロントエンドアクセス

en: User Spam Status
ja: ユーザースパムステータス

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: User Url
ja: ユーザーUrl

en: User View
ja: ユーザービュー

en: User created fields
ja: ユーザーがfieldを生成しました

en: User field "%s" added/updated
ja: ユーザーフィールド "%s" が追加／更新されました

en: User field "%s" deleted
ja: ユーザーフィールド "%s"が削除されました

en: User fields
ja: ユーザーフィールド

en: User fields to be added/updated
ja: ユーザーフィールド追加／更新予定

en: User group "%s" added
ja: ユーザーグループ"%s" が追加されました

en: User group "%s" delete failed
ja: ユーザーグループ"%s"を削除できません

en: User group "%s" deleted
ja: ユーザーグループ "%s" が削除されました

en: User group "%s" insert failed
ja: ユーザーグループ "%s" を挿入できません

en: User group "%s" update failed
ja: ユーザーグループ "%s" を更新できません

en: User group "%s" updated
ja: ユーザーグループ "%s" が更新されました

en: Usermeta help
ja: ユーザーメタヘルプ

en: Users fields
ja: ユーザーフィールド

en: Users updated
ja: ユーザーアップデート済み

en: Validation
ja: 承認

en: Value
ja: 値

en: Value to display
ja: 表示値

en: Value to store
ja: 保存値

en: Video
ja: 動画

en: View
ja: 表示

en: View Fields In Edit Page
ja: 編集ページでフィールドを見る

en: View Item
ja: アイテム表示

en: View Larger Map
ja: 大きいマップを表示

en: View own fields in profile
ja: プロフィールで自分のフィールドを見る

en: Views - display custom content anyway and anywhere you like
ja: Views - カスタムコンテンツをお好きなようにお好きな場所に表示する

en: Views is a powerful display engine, which lets you build WordPress sites from within the admin dashboard.
ja: Viewsは管理者ダッシュボード内からのWordPressサイトを構築することができる強力なディスプレイエンジンです。

en: Visibility
ja: 可視性

en: WP Types Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete WP Types plugin, so this one is not needed anymore.
ja: WP Types Embeddedが <strong>解除されました</strong>! すでに完全版の WP Types プラグインを使用しているので、これは必要ありません。

en: WYSIWYG editor
ja: WYSIWYGエディター

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
ja: Views、 CRED フォーム、Layoutsを編集しますか? 完全 <em>Toolset</em>パッケージを取得してください！

en: Warning
ja: 注意

en: Warning: field name already used
ja: 警告：フィールド名が既に使用されています

en: Warning: field slug already used
ja: 警告：フィールドのスラグはすでに使用されています

en: Warning: same values selected
ja: 警告: 同じ値が選択されました

en: What kind of site are you building?
ja: どのようなサイトを構築されていますか？

en: When checked, displays raw data stored in database.
ja: チェックするとデータベースに保管された生データが表示されます。

en: When importing to theme:
ja: テーマへインポート時:

en: When importing, add texts to WPML's String Translation table
ja: インポート時にadd texts to WPMLの文字列翻訳テーブルへテキストを追加

en: When unchecked, don't save anything to the database
ja: チェックボックスをオフにした場合、データベースには何も保存しない

en: When unchecked, save 0 to the database
ja: チェックボックスをオフにした場合、データベースに0を保存する

en: When unchecked:
ja: チェックボックスをオフにした場合：

en: Where to display this group
ja: このグループの表示場所

en: Whether post_type is available for selection in navigation menus.
ja: ナビゲーションメニューでpost_typeが選択できる

en: Whether post_type queries can be performed from the front end.
ja: post_typeクエリーがフロントエンドから実行されるようにしますか。

en: Whether the post type is hierarchical. Allows Parent to be specified.
ja: post typeが階層的かによって、初回投函が特定されます。

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types.
ja: タグゾノミー列に関連post-typesを自動作成させるかどうか

en: Whether to allow the Tag Cloud widget to use this taxonomy.
ja: このtaxonomyを使用するにはTag Cloudウィジェットを許可しますか。

en: Whether to exclude posts with this post type from search results.
ja: 検索結果からこのpost typeでpostを除外しますか。

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
ja: このtaxonomyを管理するために初期設定UIを生成しますか。

en: Whether to show the post type in the admin menu and where to show that menu. Note that show_ui must be true.
ja: post typeを管理メニュー内に表示し、そのメニューをどこに表示しますか。ui_表示が真である必要があります。

en: Width
ja: 幅

en: WordPress Archive
ja: WordPressアーカイブ

en: Wrong custom post type specified
ja: 指定の誤ったcustom post type

en: Wrong custom taxonomy specified
ja: 誤ったcustom taxonomyが指定されました

en: Wrong field requested
ja: 間違ったfieldが要求されました

en: Wrong group ID %d
ja: 誤ったグループID %d

en: Wrong post types
ja: 誤ったpost types

en: Wrong tutorial id.
ja: 間違ったチュートリアルid

en: Yes
ja: はい

en: You already know that WordPress can build a lot more than blogs, but just how much more?
ja: WordPressはブログ以外のものも構築できることは既にご存知だと思います。でも、どのようなことができるかご存知ですか？

en: You can add only audio.
ja: オーディオのみ追加できます。

en: You can add only images.
ja: 画像のみ追加できます。

en: You can add only video.
ja: 動画のみ追加できます。

en: You can add valid hexadecimal.
ja: 有効な16進数を追加できます。

en: You can also adjust the menu position. The default position is 20, which means your post type will appear under “Pages”. You can find more information about menu positioning in the WordPress Codex. <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters</a>
ja: メニューの位置も調整できます。初期設定の位置は20です。つまり、post typeがPages”の下に表示されます。WordPress Codex内でメニュー位置についての詳細をご覧いただけます <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters</a>

en: You can build parametric searches for PPP using Toolset, without any PHP!
ja: Toolset を利用することでPHPの必要がなくなり、PPP用のパラメトリック検索を構築することができます！

en: You can choose which fields will show when editing parent pages.
ja: 初回ページを編集する際、表示するfieldsを選択出来ます。

en: You can create templates for single pages, query content from the database and display it with your design.
ja: シングルページのテンプレートを作成したり、データベースからコンテンツをクエリして、あなたのデザインで表示することができます。

en: You can drag and drop the order of your custom fields using the blue icon
ja: 青いアイコンを使用したカスタムフィールドの順番をドラッグし、ドロップすることができます

en: You can only use an image file here
ja: ここでは画像ファイルだけ使用できます

en: You can read more about Custom Fields in this tutorial: %s.
ja: このチュートリアルではカスタムフィールドの詳細を読むことができます: %s.

en: You can read more about Custom Post Types and Taxonomies in this tutorial. %s
ja: このチュートリアルでは Custom Post TypesとTaxonomies についての詳細を読むことができます。 %s

en: You can read more about Custom Post Types and Taxonomies in this tutorial. <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a>
ja: このチュートリアルではCustom Post TypesとTaxonomiesについての詳細を読むことができます。 <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ »</a>

en: You can read more about creating a Custom Fields Group here: %s
ja: 以下からCustom Fields Groupの作成について詳しく読むことができます：%s

en: You can style this field by applying a CSS class to it, or by entering the CSS attributes that would appear with the HTML.
ja: このフィールドはCSSクラスを適用するか、HTMLとともに表示されるCSS属性を入力することでスタイルを付けられます。

en: You can use Custom Taxonomies to categorize your content. Read more about what they are on our website: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a> or you can read our guide about how to set them up: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/</a>
ja: Custom Taxonomiesを使用してあなたのコンテンツを分類すすることができます。 弊社のウェブサイトで詳細をご覧ください。: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ »</a> または、設定方法のガイドをご覧ください。: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/</a>

en: You cannot use this slug because it is a reserved word, used by WordPress. Please choose a different slug.
ja: それはWordPressにより使用される予約語であるため、このスラグを使用することはできません。異なるスラグを選択してください。

en: You cannot use this slug because there is already a page by that name. Please choose a different slug.
ja: その名前のページがすでに存在するため、このスラグを使用することはできません。異なるスラグを選択してください。

en: You have Types import pending. %sClick here to import.%s %sDismiss message.%s
ja: インポートが中止になっているTypesがあります。%sインポートするにはここをクリック%s %sメッセージを解除%s

en: You have the following options:
ja: 以下のオプションがあります:

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
ja: WPToolset_Cake_Validation::カスタム()の通常の表現を定義する必要があります

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ja: Wpcf_Cake_Validation::custom()の一般的な表現を定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
ja: WPToolset_Cake_Validation::比較()の$オペレーターパラメータを定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ja: Wpcf_Cake_Validation::comparison()の$operator parameterを定義してください

en: You need to have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
ja: このプラグインをアップグレードまたはサポートを受け取るには、有効なサブスクリプションが必要です。%sサブスクリプションを購入するか、既存のサイトキー%sを入力してください。

en: You need to manually set the access rules for taxonomy %s. That taxonomy is shared between several post types that have different access rules.
ja: 手動でタクソノミー%sのアクセス規則を設定する必要があります。そのタクソノミーは異なるアクセス規則を持っている複数の投稿タイプの間で共有されます。

en: You too can support Types! Would you like to add a small credit link, saying that you're using Types for custom fields or custom post types?
ja: あなたもTypesをサポートすることができます！カスタムフィールドやカスタム投稿タイプにTypesを使用しているという、小さなクレジット·リンクを追加しますか？

en: You will be able to add child posts after saving at least one <b>%s</b>.
ja: 少なくとも１つの <b>%s</b>を保存した後、子投稿を追加できます。

en: You will be able to add parent posts after saving this post.
ja: この投稿の保存後に親記事を追加できるようになります。

en: You will be able to edit child posts after saving at least one <b>%s</b>.
ja: 少なくとも１つの<b>%s</b>を保存した後、子投稿を編集することができます。

en: You will be able to manage child posts after saving this post.
ja: この投稿の保存後に子記事を管理できるようになります。

en: You will be able to set conditional field display once this group is saved.
ja: このグループが保存された後、条件付きフィールドの表示を設定することができます。

en: You will be able to set conditional field display when you save more fields.
ja: 複数のフィールドを保存すると条件フィールドの表示を設定することができるようになります。

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ja: アップデートとサポートを継続して受け取るにはサブスクリプションを更新してください。

en: Your input should look something like "41.934146,12.455821"
ja: あなたの入力は次のように見えます "41.934146,12.455821"

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ja: サブスクリプションの期限が切れています。有効なサイトキーで再登録してください。

en: Your subscription expires in %d day.
ja: サブスクリプションはあと%d 日で期限が切れます。

en: Your subscription expires in %d days.
ja: サブスクリプションはあと%d 日で期限が切れます。

en: _blank: Opens in a new window or tab
ja: _blank: 新しいウィンドウまたはタブで開く

en: _parent: Opens in the parent frame
ja: _parent: 親フレームで開く

en: _self: Opens in the same frame as it was clicked
ja: _self: クリックしたものと同じフレームで開く

en: _top: Opens in the full body of the window
ja: _top: ウィンドウ全体で開く

en: activated
ja: アクティベート済み

en: activating
ja: アクティベート中

en: all
ja: 全て

en: and more…
ja: その他…

en: any
ja: どれでも

en: ask user for approval
ja: ユーザーに承認を求める

en: audio
ja: オーディオ

en: can_export
ja: エクスポート_可能

en: congratulations! your new custom post type %s was successfully created.
ja: おめでとうございます！新しいカスタム投稿タイプ %sが作成されました。

en: custom logic
ja: カスタムロジック

en: disabled
ja: 無効

en: don't save anything to the database
ja: データベースには何も保存しない

en: downloaded
ja: ダウンロード済み

en: downloading...
ja: ダウンロード中...

en: e.g. Value of FIELD_NAME is FIELD_VALUE
ja: 例、 FIELD_NAME の値はFIELD_VALUE

en: enter the css for your inline style (e.g. color:red;font-weight:bold)
ja: インラインスタイル用にcssを入力してください (例 color:red;font-weight:bold)

en: enter your class names separated by a space (e.g. myclass1 myclass2)
ja: クラス名をスペースで区切って入力してください(例　myclass1 myclass2)

en: exclude_from_search
ja: 検索_から_除外

en: failed!
ja: 失敗！

en: field
ja: フィールド

en: file
ja: ファイル

en: framename: Opens in a named frame
ja: framename: 特定のフレーム名で開く

en: has_archive
ja: にアーカーブがあります

en: hierarchical
ja: 階層

en: image
ja: 画像

en: import automatically
ja: 自動でインポート

en: installed
ja: インストール済み

en: installing...
ja: インストール中...

en: n/a
ja: 該当なし

en: news sites with unique layouts
ja: 独自なレイアウト付きのニュースサイト

en: page-attributes
ja: ページの特性

en: post-formats
ja: post書式

en: required
ja: 必須

en: save 0 to the database
ja: データベースに0を保存する

en: search
ja: 検索

en: settings.xml file missing
ja: settings.xmlファイルが見つかりません

en: show_in_menu
ja: メニュー_内に_表示

en: show_in_nav_menus
ja: nav_メニュー内に_表示

en: show_tagcloud
ja: tagcloud_表示

en: show_ui
ja: ui_表示

en: static content displayed in different ways
ja: 他の方法で表示される静的コンテンツ

en: the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Add or remove tags' ) or null.
ja: JavaScript が無効な時、メタボックスに使用されるテキストアイテムを追加または削除します。このストリングは階層タクゾノミーに使用されていません。初期設定は __( 'Add または remove tags' ) あるいはnullです。

en: updated
ja: アップデート済み

en: updating...
ja: アップデート中...

en: video
ja: ビデオ
