WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (1112 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
sv: Din aktuella platsnyckel (%s) stämmer inte för den valda produkten (%s).

en: %d posts require update
sv: %d inlägg behöver uppdatering

en: %d users require update
sv: %d användare behöver uppdatering

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
sv: %s kan inte ansluta till %s för registrering. Försök igen för att se om det är ett tillfälligt problem. Om problemet kvarstår, se till att den här platsen har åtkomst till internet. Du kan fortfarande använda insticksprogrammet utan registrering men du kommer inte att få automatiska uppdateringar.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
sv: %s kan inte uppdateras eftersom din platsregistrering inte är giltig. %sRegistrera %s%s först igen för den här platsen.

en: %s custom post type: %s
sv: %s anpassad inläggstyp: %s

en: %s field
sv: %s fält

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
sv: %s är registrerad på denna plats. Du kommer att få automatiska uppdateringar fram till %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
sv: %s är registrerad på denna plats. Ditt livstidskonto ger dig uppdateringar livet ut.

en: %s support on wpml.org
sv: %s support på wpml.org

en: %sBuy Access%s to unlock this screen and add access control management to your site.
sv: %sKöp Access%s för att låsa upp denna skärm och lägga till hantering av åtkomstkontroll på din plats.

en: %sDates can be entered using the date filters &raquo;%s
sv: %sDatum kan anges med hjälp av datumfilter &raquo;%s

en: %sRenew here%s.
sv: %sFörnya här%s.

en: %sViews%s lets you build complete websites without coding.
sv: %sViews%s låter dig bygga kompletta webbplatser utan kodning.

en: (conditional)
sv: (villkorlig)

en: (embedded)
sv: (inbäddad)

en: (exists)
sv: (finns)

en: --- choose role ---
sv: --- välj roll ---

en: 1. Go to your %s%s account%s and add this site URL: %s
sv: 1. Gå till ditt %s%s-konto%s och lägg till denna plats-url: %s

en: 2. Enter your site key
sv: 2. Ange din platsnyckel

en: <em>Toolset</em> Package Options
sv: Alternativ för <em>Toolset</em>-paket

en: <strong>Add Custom Post Type:</strong> Use to create a new Custom Post Type
sv: <strong>Lägg till anpassad inläggstyp:</strong> Använd för att skapa en ny anpassad inläggstyp

en: <strong>Add Custom Taxonomy:</strong> Use to create a new Custom Taxonomy
sv: <strong>Lägg till anpassad taxonomi:</strong> Använd för att skapa en ny anpassad taxonomi

en: <strong>Add a Custom Fields Group:</strong> Use this to add a new custom fields group which can be attached to a post type
sv: <strong>Lägg till en grupp för anpassade fält:</strong> Använd detta för att lägga till en ny grupp för anpassade fält som kan kopplas till en inläggstyp

en: <strong>Deactivate:</strong> Click to deactivate a Custom Post Type or Taxonomy (this can be reactivated at a later date)
sv: <strong>Inaktivera:</strong> Klicka för att inaktivera en anpassad inläggstyp eller taxonomi (detta kan återaktiveras senare)

en: <strong>Deactivate:</strong> Click to deactivate a custom field group (this can be re-activated at a later date)
sv: <strong>Inaktivera:</strong> Klicka här för att inaktivera en grupp för anpassade fält (detta kan återaktiveras senare)

en: <strong>Delete Permanently:</strong> Click to delete a custom field group. <strong>Warning: This cannot be undone.</strong>
sv: <strong>Radera permanent:</strong> Klicka för att radera en grupp för anpassade fält. <strong>Varning: Detta kan inte ångras.</strong>

en: <strong>Delete:</strong> Click to delete a Custom Post Type or Taxonomy. <strong> Warning: This cannot be undone</strong>
sv: <strong>Radera:</strong> Klicka för att radera en anpassad inläggstyp eller taxonomi . <strong> Varning: Detta kan inte ångras</strong>

en: <strong>Edit:</strong> Click to edit the custom field group
sv: <strong>Ändra:</strong> Klicka här för att ändra gruppen för anpassade fält

en: <strong>Edit:</strong> Click to edit the settings of a Custom Post Type or Taxonomy
sv: <strong>Ändra:</strong> Klicka för att ändra inställningarna på en anpassad inläggstyp eller taxonomi

en: <strong>Step 1:</strong> Upload an XML file or paste XML content directly into the text area.
sv: <strong>Steg 1:</strong> Ladda upp en XML-fil eller klistra in XML-innehåll direkt i textområdet.

en: <strong>Step 2:</strong> Select which custom post types, taxonomies and custom fields should be imported.
sv: <strong>Steg 2:</strong> Välj vilka anpassade inläggstyper, taxonomier och anpassade fält som ska importeras.

en: A group by name <em>%s</em> already exists. Please use a different name and save again.
sv: En grupp med namnet <em>%s</em> finns redan. Använd ett annat namn och spara igen.

en: A specific post
sv: Ett specifikt inlägg

en: A text area for writing a custom excerpt.
sv: Ett textområde för att skriva ett anpassat utdrag.

en: Ability to turn comments on/off.
sv: Möjlighet att aktivera/inaktivera kommentarer.

en: Ability to turn trackbacks and pingbacks on/off.
sv: Möjlighet att sätta på/stänga av trackbacks och pingbacks.

en: Access - control who can access different parts of the site
sv: Access - kontrollera vilka som kan komma åt olika delar av platsen

en: Access Control and User Roles
sv: Åtkomstkontroll och användarroller

en: Access Features
sv: Access-funktioner

en: Access lets you control what content types different users can read, edit and publish on your site and create custom roles.
sv: Access låter dig kontrollera vilka innehållstyper olika användare kan läsa, redigera och publicera på din plats och skapa anpassade roller.

en: Action
sv: Handling

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate after download
sv: Aktivera efter nedladdning

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Another %s
sv: Lägg till fler %s

en: Add Google Map coordinates
sv: Lägg till Google Map-koordinater

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New %s
sv: Lägg till ny %s

en: Add New Custom Post Type
sv: Lägg till ny anpassad inläggstyp

en: Add New Group
sv: Lägg till ny grupp

en: Add New Item
sv: Lägg till nytt objekt

en: Add New Taxonomy
sv: Lägg till ny taxonomi

en: Add New User Fields Group
sv: Lägg till ny användarfält-grupp

en: Add New Usermeta Group
sv: Lägg till ny usermeta-grupp

en: Add a Title
sv: Lägg till en titel

en: Add a WooCommerce store to any theme using Toolset and no PHP coding
sv: Lägg till en WooCommerce-butik till valfritt tema med hjälp av Toolset och utan PHP-kodning

en: Add a box for uploading a featured image.
sv: Lägg till ett fält för att ladda upp en huvudbild.

en: Add a singular and plural name for your post type. You should also add a slug. This will be created from the post type name if none is added.
sv: Ange ett namn för singular och ett namn för plural för din inläggstyp. Du bör också lägga till en slug. Detta skapas från inläggstypens namn om inget anges.

en: Add a singular and plural name for your taxonomy. You should also add a slug. This will be created from the taxonomy name if none is added.
sv: Lägg till ett namn för singular och ett namn för plural för din taxonomi. Du bör också lägga till en slug. Denna skapas från namnet på taxonomin om ingen anges.

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Add information about your Custom Field
sv: Lägg till information om ditt anpassade fält

en: Add new %s
sv: Lägg till ny %s

en: Add option
sv: Lägg till alternativ

en: Add or remove
sv: Lägg till eller ta bort

en: Add or remove %s
sv: Lägg till eller ta bort %s

en: Add post formats, see %sPost Formats%s
sv: Lägg till inläggsformat, se %sPost Formats%s

en: Add resized images to the media library
sv: Lägg till bilder med ändrad storlek i mediabiblioteket

en: Add to Types control
sv: Lägg till styrning av Types

en: Add to group
sv: Lägg till i grupp

en: Added to Types control: %s
sv: Tillagd för styrning av Types: %s

en: Adding custom fields to content
sv: Lägga till anpassade fält till innehåll

en: Adding user fields to user profiles
sv: Lägger till användarfält till användarprofiler

en: Admin styles for fields:
sv: Adminstilar för fält:

en: Advanced Custom Fields
sv: Avancerade anpassade fält

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced settings give you even more control over your custom post type. You can read in detail what all of these settings do on our tutorial.
sv: Avancerade inställningar ger dig ännu mer kontroll över din anpassade inläggstyp. Du kan läsa mer ingående vad alla dessa inställningar gör i vår vägledning.

en: Alignment
sv: Justering

en: All
sv: Alla

en: All %s
sv: Alla %s

en: All Items
sv: Alla objekt

en: All fields, including the standard post fields
sv: Alla fält, inklusive standardfält för inlägg

en: All items
sv: Alla föremål

en: All post types
sv: Alla inläggstyper

en: Allow multiple-instances of this field
sv: Tillåt flera förekomster av detta fält

en: Allow permalinks to be prepended with front base
sv: Tillåt permalänkar att föregås av front base

en: Allow resizing of remote images
sv: Tillåt ändring av storlek på fjärrbilder

en: Allow to have custom archive slug for CPT.
sv: Tillåt slug för anpassat arkiv med CPT.

en: Allows for the looping of media.
sv: Möjliggör media-slingor.

en: Allows revisions to be made of your post.
sv: Tillåt att revideringar görs på dina inlägg.

en: Already bought %s?
sv: Har redan köpt %s?

en: Already bought?
sv: Redan köpt?

en: Already purchased our Toolset package? %sLog-in to wp-types.com%s to remove this information box.
sv: Har du redan köpt vårt Toolset-paket? %sLogga in på wp-types.com%s för att ta bort den här informationsrutan.

en: Already purchased our Toolset package? Install our Installer plugin and login to wp-types to remove this information box. %sInstructions &raquo;%s
sv: Har du redan köpt vårt Toolset-paket? Installera vår installationsplugin och logga in på wp-types för att ta bort den här informationsrutan. %sInstruktioner &raquo;%s

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Apply
sv: Använd

en: Archive for %s
sv: Arkiv för %s

en: Are you sure about deleting this post?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här inlägget?

en: Are you sure that you want to remove field %s from history?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %s från historiken?

en: Are you sure you want to remove this site key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här platsnyckeln?

en: Are you sure you want to unregister?
sv: Är du säker på att du vill avregistrera?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Are you sure? All permission settings for this type will change to their default values.
sv: Är du säker? Alla behörighetsinställningar för den här typen kommer att ändras till deras standardvärden.

en: Arranging content with taxonomy
sv: Ordna innehåll med taxonomi

en: Assign terms
sv: Tilldela villkor

en: Audio
sv: Ljud

en: Author
sv: Författare

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available fields
sv: Tillgängliga fält

en: Available for
sv: Tillgänglig för

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Blog / Magazine
sv: Blogg / Tidsskrift

en: Brochure
sv: Broschyr

en: Build complete sites without coding:
sv: Bygg hela platser utan kodning:

en: Build custom classifieds sites with Toolset, on any theme, without writing PHP
sv: Bygg anpassade annonswebbplatser med Toolset på valfritt tema, utan att skriva PHP

en: Build parametric searches
sv: Bygg parametriska sökningar

en: Build this site with %sViews%s
sv: Bygg den här platsen med %sViews%s

en: Bulk overwrite groups if exist
sv: Mängdåsidosättning av grupper om tillgängligt

en: Buy %s
sv: Köp %s

en: Buy Access - $39 (USD)
sv: Köp Access - $39 (USD)

en: CRED - build forms that create and edit WordPress content
sv: CRED - bygg formulär som skapar och redigerar WordPress-innehåll

en: CRED is a lot more than a pretty forms plugin. It's a complete development framework that lets you build powerful web applications with WordPress.
sv: CRED är mer än en trevlig formulär-plugin. Det är ett komplett utvecklingsramverk som låter dig bygga kraftfulla webbapplikationer med WordPress.

en: CRED lets you build forms that work directly on WordPress content. CRED forms include fields for standard fields, custom fields and taxonomy. Everything that you can build with Types, CRED can edit.
sv: CRED låter dig bygga formulär som fungerar direkt på WordPress-innehåll. CRED-formulär inkluderar fält för standardfält, anpassade fält och taxonomi. Allt som du kan bygga med Types kan CRED redigera.

en: CSS class:
sv: CSS-klass:

en: CSS style:
sv: CSS-stil:

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can this post_type be exported.
sv: Kan denna post_type exporteras.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Causes the media to automatically play as soon as the media file is ready.
sv: Gör att media spelas upp automatiskt så snart mediefilen är klar.

en: Center
sv: Centrera

en: Change level
sv: Byt nivå

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Check which fields should be shown on custom post list as a column.
sv: Markera vilka fält som ska visas som en kolumn i anpassad inläggslista.

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkbox help
sv: Hjälp för kryssruta

en: Checkbox title
sv: Kryssrutans rubrik

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Child post "%s" field "%s" not updated:
sv: Underordnat inlägg "%s" fält "%s" ej uppdaterat:

en: Children: %s
sv: Underordnade: %s

en: Children: None
sv: Underordnade: Inga

en: Choose from the most used %s
sv: Välj från de mest använda %s

en: Choose user type
sv: Välj användartyp

en: Choose what role to change current %s users to:
sv: Välj vilken roll du vill ändra de aktuella %s användarna till:

en: Choose where to display your group. You can attach this to both default WordPress post types and Custom Post Types. (nb: you can also associate taxonomy terms with Custom Field Groups)
sv: Välj var du vill visa din grupp. Du kan koppla denna både till standard WordPress inläggstyper och anpassade inläggstyper. (notera:  du kan också associera taxonomi-termer med grupper för anpassade fält)

en: Choose which post types this taxonomy should be associated with.
sv: Välj vilken inläggstyp den här taxonomin ska associeras med.

en: Choose which sections to display on your “Add New” page.
sv: Välj vilka sektioner som ska visas på din sida "Skapa nytt".

en: Choose which taxonomies are to be associated with this post type.
sv: Välj vilka taxonomier som ska associeras med den här inläggstypen.

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Cached Images
sv: Rensa cachade bilder

en: Clear Outdated Cached Images
sv: Rensa föråldrade cachade bilder

en: Click Export to export data from Types as an XML file.
sv: Klicka på Exportera för att exportera data från Types som en XML-fil.

en: Click on the 'edit' button to select them for each parent.
sv: Klicka på knappen 'redigera' för att välja dem för varje överordnad.

en: Click to see individual components options.
sv: Klicka för att visa alternativ för enskilda komponenter.

en: Click to toggle
sv: Klicka för växla

en: Colorpicker
sv: Färgväljare

en: Comma
sv: Komma

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Commercial
sv: Kommersiell

en: Conditional display
sv: Visningsvillkor

en: Conditional display is not supported yet for Usermeta fields.
sv: Villkorsbaserad visning stöds inte än för usermeta-fält.

en: Conditional display is only working based on non-repeating fields. All fields in this group are repeating, so you cannot set their display based on other fields.
sv: Villkorlig visning fungerar endast baserat på icke-upprepade fält. Alla fält i den här gruppen är upprepade, så du kan inte ställa in deras visning baserat på andra fält.

en: Conditional expression includes illegal characters
sv: Villkorligt uttryck inkluderar ogiltiga tecken

en: Congratulations! Your custom fields group %s was successfully updated.
sv: Grattis! Din nya anpassade fältgrupp %s har uppdaterats.

en: Congratulations! Your custom post type %s was successfully updated.
sv: Grattis! Din anpassade inläggstyp %s har uppdaterats.

en: Congratulations! Your custom taxonomy %s was successfully updated.
sv: Grattis! Din nya anpassade taxonomi %s har uppdaterats.

en: Congratulations! Your new custom fields group %s was successfully created.
sv: Grattis! Din nya anpassade fältgrupp %s har skapats.

en: Congratulations! Your new custom taxonomy %s was successfully created.
sv: Grattis! Din nya anpassade taxonomi %s har skapats.

en: Congratulations! Your new user meta group %s was successfully created.
sv: Grattis! Din nya användarmetagrupp %s har skapats.

en: Congratulations! Your user meta group %s was successfully updated.
sv: Grattis! Din nya användarmetagrupp %s har uppdaterats.

en: Connect post types as <strong>parents and children</strong>
sv: Koppla ihop inläggstyper som <strong>över- och underordnade</strong>

en: Content Template
sv: Innehållsmall

en: Content input box for writing.
sv: Inmatningsfält för att skriva innehåll.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Controlling which users can access different post types
sv: Kontrollera vilka användare som har åtkomst till olika inläggstyper

en: Controlling which users can view and edit different fields
sv: Kontrollera vilka användare som kan se och redigera olika fält

en: Correct conditional expression has not been found
sv: Korrekt villkorligt uttryck har inte hittats

en: Could not calculate resized image dimensions
sv: Kunde inte beräkna måtten för storleksändrad bild

en: Could not create cache file
sv: Kunde inte skapa cache-fil

en: Could not find %s class, unable to complete validation.
sv: Kunde inte hitta klassen %s, kunde inte genomföra valideringen.

en: Could not read image size
sv: Kunde inte läsa bildstorlek

en: Create <strong>View Templates</strong> for single pages &raquo;
sv: Skapa <strong>View-mallar</strong> för enskilda sidor &raquo;

en: Create <strong>Views</strong> for content lists &raquo;
sv: Skapa <strong>Visningar</strong> för innehållslistor &raquo;

en: Create a new
sv: Skapa en ny

en: Create front-end content editing forms
sv: Skapa formulär för redigering av innehåll i front-end

en: Create groups of repeating fields
sv: Skapa grupper av upprepade fält

en: Create new
sv: Skapa ny

en: Create relationships
sv: Skapa relationer

en: Create templates
sv: Skapa mallar

en: Create your own widgets
sv: Skapa dina egna widgetar

en: Created!
sv: Skapad!

en: Creating and using custom post types
sv: Skapa och använda anpassade inläggstyper

en: Creating parent / child relationships
sv: Skapa över-/underordnade relationer

en: Crop images, so that they fill the specified dimensions exactly.
sv: Beskär bilder så att de fyller de angiva måtten exakt.

en: Current version
sv: Aktuell version

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Custom Field Name
sv: Namn på anpassat fält

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Fields Control
sv: Kontroll, anpassade fält

en: Custom Post Types
sv: Anpassade inläggstyper

en: Custom Post Types are user-defined content types. Custom Taxonomies are used to categorize your content.
sv: Anpassade inläggstyper är användardefinierade innehållstyper. Anpassade taxonomier används för att kategorisera ditt innehåll.

en: Custom Roles
sv: Anpassade roller

en: Custom Taxonomies
sv: Anpassade taxonomier

en: Custom Types
sv: Anpassade typer

en: Custom Types UI Post Types
sv: Anpassat Types användargränssnitt inläggstyper

en: Custom Types UI Taxonomies
sv: Anpassade Types användargränssnitt taxonomier

en: Custom field changes cannot be previewed until %s is updated
sv: Ändrade anpassade fält kan inte förhandsgranskas förrän %s är uppdaterad

en: Custom field content
sv: Anpassat fältinnehåll

en: Custom fields help
sv: Hjälp för anpassade fält

en: Custom fields input area.
sv: inmatningsområde för anpassade fält

en: Custom post type "%s" added/updated
sv: Anpassad inläggstyp "%s" har lagts till/uppdaterats

en: Custom post type "%s" deleted
sv: Anpassad inläggstyp "%s" har tagits bort

en: Custom post type already exists
sv: Anpassad inläggstyp finns redan

en: Custom post type name plural
sv: Plural-namn för anpassad inläggstyp

en: Custom post type name singular
sv: Singular-namn för anpassad inläggstyp

en: Custom post type saved
sv: Anpassad inläggstyp har sparats

en: Custom post types to be added/updated
sv: Anpassade inläggstyper att lägga till/uppdatera

en: Custom post types to be deleted
sv: Anpassade inläggstyper att ta bort

en: Custom size...
sv: Anpassad storlek...

en: Custom taxonomies to be added/updated
sv: Anpassade taxonomier att lägga till/uppdatera

en: Custom taxonomies to be deleted
sv: Anpassade taxonomier att ta bort

en: Custom taxonomy "%s" added/updated
sv: Anpassad taxonomi "%s" har lagts till/uppdaterats

en: Custom taxonomy "%s" deleted
sv: Anpassad taxonomi "%s" har tagits bort

en: Custom taxonomy already exists
sv: Anpassad taxonomi finns redan

en: Custom taxonomy do not exist
sv: Anpassad taxonomi finns inte

en: Custom taxonomy name plural
sv: Namn på anpassad taxonomi plural

en: Custom taxonomy name singular
sv: Namn på anpassad taxonomi singular

en: Custom taxonomy saved
sv: Anpassad taxonomi har sparats

en: Customize Fields for admin panel.
sv: Anpassa fält för adminpanelen.

en: Customize conditions
sv: Anpassa villkor

en: Customize the display logic
sv: Anpassa visningslogiken

en: Data not valid
sv: Ogiltiga data

en: Data-dependent display filters %s
sv: Databeroende visningsfilter %s

en: Date
sv: Datum

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Debug Information
sv: Felsökningsinformation

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Default
sv: Standard

en: Default Template
sv: Standardmall

en: Default is value of rewrite or CPT slug.
sv: Standard är värdet av omskrivning eller CPT-slug.

en: Default value EP_PERMALINK. More info here %s.
sv: Standardvärde EP_PERMALINK. Läs mer här %s.

en: Default: $taxonomy.
sv: Standard: $taxonomy.

en: Default: None.
sv: Standard: Inget.

en: Default: false.
sv: Standard: falsk.

en: Default: if not set, defaults to value of public argument.
sv: Standard: om ej angetts sätts värdet av publika argument som standard.

en: Default: if not set, defaults to value of show_ui argument.
sv: Standard: om ej angetts sätts värdet av argumentet show_ui som standard

en: Default: not set.
sv: Standard: ej angiven.

en: Default: null.
sv: Standard: null.

en: Default: true - set to $post_type.
sv: Standard: sant - satt till $post_type.

en: Default: true.
sv: Standard: sant.

en: Default: value of public argument.
sv: Standard: värdet av publikt argument.

en: Default: value of the opposite of the public argument.
sv: Standard: det motsatta värdet av det publika argumentet.

en: Defaults to has_archive value.
sv: Standard för värdet has_archive.

en: Defaults to true.
sv: Sätter sant som standard.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Delete Field
sv: Ta bort fält

en: Delete any
sv: Ta bort någon

en: Delete custom post type if don't exist
sv: Ta bort anpassat inlägg om det ej existerar

en: Delete custom taxonomy if don't exist
sv: Ta bort anpassad taxonomi om den ej existerar

en: Delete field if don't exist
sv: Ta bort fält om det ej existerar

en: Delete group if don't exist
sv: Ta bort grupp om den ej existerar

en: Delete others posts
sv: Ta bort andras inlägg

en: Delete own
sv: Ta bort egen

en: Delete post
sv: Ta bort inlägg

en: Delete posts
sv: Ta bort inlägg

en: Delete private posts
sv: Ta bort privata inlägg

en: Delete published posts
sv: Ta bort publicerade inlägg

en: Delete role
sv: Ta bort roll

en: Delete terms
sv: Ta bort villkor

en: Delete this checkbox
sv: Ta bort den här kryssrutan

en: Delete this field
sv: Ta bort detta fält

en: Delete this option
sv: Ta bort det här alternativet

en: Deleting fields will remove fields from groups and delete post meta. Continue?
sv: Borttagning av fält kommer att ta bort fält från grupper och radera inläggs-meta. Fortsätt?

en: Describe this field
sv: Beskriv detta fält

en: Description
sv: Beskrivning

en: Design page layouts using drag-and-drop
sv: Utforma sidolayouter med hjälp av dra-och-släpp

en: Design templates for single pages
sv: Utforma mallar för enskilda sidor

en: Design with Toolset
sv: Designa med Toolset

en: Determine whether your post type will be visible on the admin menu to your users.
sv: Avgör om din inläggstyp ska vara synlig för dina användare på adminmenyn.

en: Develop flexible directory sites with Toolset, on any theme, without writing PHP
sv: Utveckla flexibla registerwebbplatser med Toolset i valfritt tema, utan att skriva PHP

en: Did you know?
sv: Visste du?

en: Digits
sv: Siffror

en: Directory and Classifieds
sv: Register och rubrikannonser

en: Disable Custom Types UI after importing the configuration (leave this checked to avoid defining custom types twice)
sv: Inaktivera anpassa Types användargränssnitt efter att ha importerat konfigureringen (lämna den här markerad för att undvika att definiera anpassade typer två gånger)

en: Disable all messages about other Toolset components
sv: inaktivera alla meddelanden om andra Toolset-komponenter

en: Discover WP is a free online learning resource, where you can launch fully-functional test sites and experiment with complete sites.
sv: Upptäck att WP är en gratis inlärningsresurs online där du kan släppa helfunktionella testplatser och experimentera med kompletta platser.

en: Discover what you can build with WordPress
sv: Upptäck vad du kan bygga med WordPress

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Display
sv: Visa

en: Display Custom Content
sv: Visa anpassat innehåll

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display Sections
sv: Visa sektioner

en: Display all items
sv: Visa alla föremål

en: Display all values with separator
sv: Visa alla värden med avskiljare

en: Display custom content inside your blog with Toolset and no PHP coding
sv: Visa anpassat innehåll inuti din blogg med Toolset och utan PHP-kodning

en: Display custom fields
sv: Visa anpassade fält

en: Display custom post <strong>archives</strong>
sv: Visa anpassade inläggs<strong>arkiv</strong>

en: Display custom taxonomy <strong>archives</strong>
sv: Visa anpassade taxonomi<strong>arkiv</strong>

en: Display lists of content
sv: Visa innehållslistor

en: Display options
sv: Visningsalternativ

en: Display options for this field:
sv: Visningsalternativ för det här fältet:

en: Display text
sv: Visa text

en: Display the field for this user
sv: Visa fältet för den här användaren

en: Display the value of this field from the database
sv: Visa det här fältets värde från databasen

en: Display this field for:
sv: Visa det här fältet för:

en: Display this field without any formatting
sv: Visa det här fältet utan formatering

en: Display this group when ALL the above conditions is met
sv: Visa denna grupp när ALLA villkor ovan möts

en: Display this group when ANY of the above conditions is met
sv: Visa denna grupp när NÅGOT av villkoren ovan möts

en: Display user fields
sv: Visa användarfält

en: Displayed for all users roles
sv: Visas för alla användarroller

en: Displayed on all content types
sv: Visas på alla innehållstyper

en: Displaying custom fields on front-end
sv: Visa anpassade fält i front-end

en: Displaying user fields on front-end
sv: Visa användarfält i front-end

en: Displays a dropdown menu for changing the post author.
sv: Visa en flervalsmeny för att ändra författare av inlägget.

en: Do not show management options for this post type
sv: Visa inte hanteringsalternativ för denna inläggstyp

en: Do you really want to remove this role?
sv: Vill du verkligen ta bort den här rollen?

en: Documentation on date and time formatting
sv: Dokumentation om datum- och tidsformatering

en: Don't show help box on any custom post type editing screen
sv: Visa inte hjälprutan på någon redigeringsskärm för anpassade inläggstyper

en: Don't show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Done
sv: Klar

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download all custom fields, custom post types and taxonomies created by Types plugin.
sv: Ladda ner alla anpassade fält, anpassade inläggstyper och taxonomier skapade av insticksprogrammet Types.

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
sv: Nedladdningen misslyckades!
    
    Klicka på OK för att omvalidera din prenumeration eller AVBRYT för att försöka igen.

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
sv: Nedladdningen misslyckades!
    
    Uppdatera sidan och försök igen.

en: Downloading
sv: Laddar ned

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
sv: Nedladdning är inte möjlig eftersom WordPress inte kan skriva till insticksprogrammets mapp. %sHur man åtgärdar%s.

en: Downloads:
sv: Nedladdningar:

en: Each custom fields group can display on different content types or different taxonomy.
sv: Varje anpassad fältgrupp kan visas på olika innehållstyper och olika taxonomier.

en: Each usermeta group can display different fields for user roles.
sv: Varje grupp usermeta kan visa olika fält för användarroller.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Custom Post Type
sv: Redigera anpassad inläggstyp

en: Edit Group
sv: Redigera grupp

en: Edit Item
sv: Ändra objekt

en: Edit Skype button
sv: Redigera Skype-knapp

en: Edit Taxonomy
sv: Redigera taxonomi

en: Edit User Fields Group
sv: Redigera användarfält-gruppen

en: Edit Usermeta Group
sv: Redigera Usermeta-grupp

en: Edit any
sv: Redigera någon

en: Edit fields
sv: Redigera fält

en: Edit others posts
sv: Redigera andras inlägg

en: Edit own
sv: Redigera egen

en: Edit post
sv: Redigera inlägg

en: Edit posts
sv: Redigera inlägg

en: Edit private posts
sv: Redigera privata inlägg

en: Edit published posts
sv: Redigera publicerade inlägg

en: Edit terms
sv: Redigera villkor

en: Editor
sv: Redigerare

en: Email
sv: E-post

en: Embedded Media
sv: Inbäddad media

en: Encoding
sv: Kodning

en: Enrich content using <strong>custom fields</strong>
sv: Berika innehåll med <strong>anpassade fält</strong>

en: Enter a description for this group
sv: Ange en beskrivning för den här gruppen

en: Enter custom taxonomy description
sv: Ange beskrivning av anpassad taxonomi

en: Enter custom taxonomy name plural
sv: Ange namn på anpassad taxonomi plural

en: Enter custom taxonomy name singular
sv: Ange singular-namn på anpassad taxonomi

en: Enter custom taxonomy slug
sv: Ange slug för anpassad taxonomi

en: Enter field name
sv: Ange fältnamn

en: Enter field slug
sv: Ange fältslugg

en: Enter framename
sv: Ange ramnamn

en: Enter group title
sv: Ange grupptitel

en: Enter in plural!
sv: Ange i plural!

en: Enter in singular!
sv: Ange i singular!

en: Enter not selected value
sv: Ange ej valt värde

en: Enter placeholder
sv: Ange platshållare

en: Enter post type description
sv: Ange beskrivning av inläggstyp

en: Enter post type name plural
sv: Ange plural-namn på inläggstyp

en: Enter post type name singular
sv: Ange singular-namn på inläggstyp

en: Enter post type slug
sv: Ange slug för inläggstyp

en: Enter selected value
sv: Ange valt värde

en: Enter site key
sv: Ange platsnyckel

en: Enter values for 'selected' and 'not selected' states
sv: Ange värden för status 'vald' och 'ej vald'

en: Enter your Skype Name
sv: Ange ditt Skype-namn

en: Equal to
sv: Lika med

en: Error 404 page
sv: Felkod 404

en: Error creating post relationship
sv: Kunde inte skapa inläggsrelation

en: Error during Field Groups import
sv: Fel vid import av fältgrupper

en: Error during Post Types import
sv: Fel vid import av inläggstyper

en: Error during Taxonomies import
sv: Fel vid import av taxonomier

en: Error getting parent post
sv: Kunde inte hämta överordnat inlägg

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Error moving uploaded file
sv: Fel vid flytt av uppladdad fil

en: Error occured
sv: Ett fel uppstod

en: Error parsing XML
sv: Kunde inte tolka XML

en: Error saving field
sv: Fel då fält skulle sparas

en: Error saving group
sv: Fel då grupp skulle sparas

en: Error uploading file
sv: Fel då fil skulle laddas upp

en: Error while parsing the evaluate expression
sv: Fel vid tolkning av utvärderingsuttrycket

en: Example: if your permalink structure is /blog/, then your links will be: false->/news/, true->/blog/news/.
sv: Exempel: Om din permalänkstruktur är /blog/ kommer dina länkar att bli: false->/news/, true->/blog/news/.

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Export
sv: Exportera

en: Export Types data
sv: Exportera Types-data

en: False to prevent queries, or string to customize query var. Default will use $taxonomy as query var.
sv: Falskt för att förhindra sökfrågor eller strängar att anpassa query var. Som standard används $taxonomy som query var.

en: False to prevent queries, or string value of the query var to use for this post type.
sv: Falskt för att förhindra sökfrågor eller strängvärden av query var att användas för den här inläggstypen.

en: Featured Image
sv: Huvudbild

en: Feeds
sv: Flöden

en: Field
sv: Fält

en: Field "%s" added/updated
sv: Fält "%s" har lagts till/uppdaterats

en: Field "%s" deleted
sv: Fält "%s" har raderats

en: Field "%s" not updated:
sv: Fält "%s" har inte uppdaterats:

en: Field "%s" type was converted from %s to %s. You need to set some further settings in the group editor.
sv: Fältet "%s" typ konverterades från %s till %s. Du måste göra några ytterligare inställningar i gruppredigeraren.

en: Field %s added
sv: Fält %s tillagt

en: Field Groups
sv: Fältgrupper

en: Field conversion not supported by Types
sv: Fältkonvertering stöds inte av Types

en: Field group preview
sv: Förhandsgranskning av fältgrupp

en: Field names or slugs cannot contain only numbers.
sv: Fältnamn eller sluggar får inte enbart innehålla siffror.

en: Field slugs cannot contain non-English characters. Please edit this field name %s and save again.
sv: Fältsluggar kan inte innehålla icke-Engelska tecken. Redigera fältnamnet %s och spara igen.

en: Field will be created
sv: Fält kommer att skapas

en: Field will be updated
sv: Fält kommer att uppdateras

en: Field with name "%s" already exists
sv: Fält med namnet "%s" finns redan

en: Field with same name is already controlled by Types
sv: Fält med samma namn kontrolleras redan av Types

en: Field with slug "%s" already exists
sv: Fält med sluggen "%s" finns redan

en: Field: %s
sv: Fält: %s

en: Fields
sv: Fält

en: Fields %s are not Types fields. Types wont delete these fields.
sv: Fälten %s är inte Types-fält. Types kommer inte att ta bort dessa fält.

en: Fields %s have been deleted.
sv: Fälten %s har tagits bort.

en: Fields and Views
sv: Fält och vyer

en: Fields group: %s
sv: Fältgrupp: %s

en: Fields table
sv: Fälttabell

en: Fields to be added/updated
sv: Fält att lägga till/uppdatera

en: Fields to be deleted
sv: Fält att ta bort

en: File
sv: Fil

en: First Name
sv: Förnamn

en: Flat - like post tags, with a text input to enter terms
sv: Platt - som inläggstaggar med en textruta för att ange villkor

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
sv: För att få felsökningsinformation om detta efterfrågas av en supportperson, använd sidan <a href="%s">felsökningsinformation</a>.

en: Free Trial
sv: Gratis provtid

en: Function name that will be called to update the count of an associated $object_type, such as post, is updated.
sv: Funktionsnamn som anropas för att uppdatera antalet associerade $object_type, såsom ett inlägg, är uppdaterat.

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Fields%s
sv: Funktionalitet har förbättrats genom användning av %sWordPress anpassade fält%s

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Post Types%s
sv: Funktionalitet har förbättrats genom användning av %sWordPress anpassade inläggstyper%s

en: Functionality enhanced using %sWordPress Custom Taxonomy%s
sv: Funktionalitet har förbättrats genom användning av %sWordPress anpassad taxonomi%s

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generate a default UI for managing this post type.
sv: Generera ett standard-UI för hantering av dessa inläggstyper.

en: Get Started
sv: Kom igång

en: Get Views
sv: Hämta visningar

en: Get you FREE learning site
sv: Skaffa din GRATIS inlärningsplats

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Global Dashboard
sv: Global instrumentpanel

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Go back to simple logic
sv: Gå tillbaka till enkel logik

en: Go to
sv: Gå till

en: Group
sv: Grupp

en: Group "%s" added
sv: Grupp "%s" lades till

en: Group "%s" delete failed
sv: Grupp "%s" kunde inte tas bort

en: Group "%s" deleted
sv: Grupp "%s" har raderats

en: Group "%s" insert failed
sv: Grupp "%s" kunde inte infogas

en: Group "%s" update failed
sv: Grupp "%s" kunde inte uppdateras

en: Group "%s" updated
sv: Grupp "%s" har uppdaterats

en: Group %s added
sv: Grupp %s tillagd

en: Group %s insert failed
sv: Grupp %s kunde inte infogas

en: Group %s update failed
sv: Grupp %s kunde inte uppdateras

en: Group %s updated
sv: Grupp %s uppdaterad

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group activated
sv: Grupp aktiverad

en: Group deactivated
sv: Grupp inaktiverad

en: Group name can not be empty.
sv: Gruppnamn kan inte vara tomt.

en: Group saved
sv: Grupp sparad

en: Group will be created
sv: Grupp kommer att skapas

en: Group will be updated
sv: Grupp kommer att uppdateras

en: Group with ID %d do not exist
sv: Grupp med ID %d finns inte

en: Groups to be added/updated
sv: Grupper att lägga till/uppdatera

en: Groups to be deleted
sv: Grupper att ta bort

en: Guest
sv: Gäst

en: Height
sv: Höjd

en: Help Box
sv: Hjälpruta

en: Hidden - users cannot directly edit data in this taxonomy
sv: Dold - användare kan inte direkt redigera data i denna taxonomi

en: Hidden - users cannot directly edit data in this type
sv: Dold - användare kan inte redigera direkt i den här typen

en: Hide notifications
sv: Dölj aviseringar

en: Hide taxonomy meta box.
sv: Dölj metaruta för taxonomi.

en: Hierarchical - like post categories, with parent / children relationship and checkboxes to select taxonomy
sv: Hierarkiska - som inläggskategorier med över-/underordnade förhållanden och kryssrutor för att välja taxonomi

en: Hierarchical URLs
sv: Hierarkiska URL:er

en: Hour
sv: Timme

en: Icon
sv: Ikon

en: Identical to
sv: Identisk med

en: If checked, link will be rendered without http or https
sv: Om markerad kommer länken att renderas utan http eller https

en: If encoding is set in text input, it will override this setting.
sv: Om kodning är inställd i textinmatning kommer den att åsidosätta denna inställning.

en: If images have a different aspect ratio than the display size, what would you like to do?
sv: Om bilder har ett annat bildförhållande än skärmstorleken, vad skulle du vilja göra?

en: If not provided - will be created from singular name.
sv: Om ej tillhandahållet - kommer att skapas från singular-namn.

en: If set, this text will be displayed instead of raw data
sv: Om vald visas den här texten istället för raw-data

en: If you change slug, new field will be created
sv: Om du ändrar slug kommer nya fält att skapas

en: If you choose to show your Skype status, your Skype button will always reflect your availability on Skype. This status will be shown to everyone, whether they’re in your contact list or not.
sv: Om du väljer att visa din Skype-status, kommer din Skype-knapp alltid att visa din tillgänglighet på Skype. Denna status kommer att visas för alla, oavsett om de finns i din kontaktlista eller inte.

en: If you continue without saving your changes, they might get lost.
sv: Om du fortsätter utan att spara dina ändringar kan de försvinna.

en: If you disable this, there will be no metabox on entry edit screen.
sv: Om du inaktiverar detta kommer det inte att finnas några metarutor i redigeringsfönstret.

en: Ignore this warning.
sv: Ignorera denna varning.

en: Image
sv: Bild

en: Image %s not valid
sv: Bilden %s är inte giltig

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: Image cache directory %s could not be created
sv: Cachemapp för bild %s kunde inte skapas

en: Image resize disabled
sv: Storleksändring av bild inaktiverad

en: Image title
sv: Bildtitel

en: Images cache cleared
sv: Bildcache rensad

en: Import
sv: Importera

en: Import Types data file
sv: Importera Types-datafil

en: Import Types data text input
sv: Importera Types-datatextinmatning

en: Import custom field settings
sv: Importera anpassade fältinställningar

en: Import file
sv: Importera fil

en: Import text
sv: Importera text

en: Import/Export
sv: Import/export

en: Incorrect setup
sv: Felaktig inställning

en: Individual components
sv: Enskilda komponenter

en: Input date and time
sv: Ange datum och tid

en: Input format: %s
sv: Inmatningsformat: %s

en: Input only the date
sv: Ange endast datumet

en: Insert Types Shortcode
sv: Ange snabbkod för typ

en: Insert shortcode
sv: infoga snabbkod

en: Insert skype button
sv: Infoga skype-knapp

en: Installed
sv: Installerad

en: Installed version
sv: Installerad version

en: Installer
sv: Installerare

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
sv: Installationsprogrammet kan inte kontakta vår uppdateringsserver för information om tillgängliga produkter och leta efter nya versioner. Om du ser det här meddelandet för första gången kan du ignorera det då det kan vara ett temporärt kommunikationsfel. Om problemet kvarstår och din WordPress-admin blir långsam kan du inaktivera automatisk versionskontroll. Lägg till följande rad i filen wp-config.php:

en: Invalid product
sv: Ogiltig produkt

en: Invalid site key for the current site.
sv: Ogiltig platsnyckel för den aktuella platsen.

en: Invalidate cached images that are more than <ELEMENT> hours old.
sv: Ogiltigförklara cachade bilder som är mer än <ELEMENT> timmar gamla.

en: It is not recommended to have same plural and singular name for a post type. Please use a different name for the singular and plural names.
sv: Det rekommenderas inte att använda samma namn i plural och singular för en inläggstyp. Använd ett namn för plural- och ett för singularnamnet.

en: Keep proportional
sv: Bibehåll proportioner

en: Labels
sv: Etiketter

en: Labels are the text that is attached to your custom post type name. Examples of them in use are “Add New Post” (where “Add New” is the label”) and “Edit Post” (where “Edit” is the label). In normal circumstances the defaults will suffice.
sv: Etiketter är den text som är kopplad till namnet på din anpassade inläggstyp. Exempel på de som används är "Skapa nytt inlägg" (där "Skapa nytt" är etiketten) och "Ändra inlägg" (där "Ändra" är etiketten). I normala fall är standard tillräckligt.

en: Large - %s
sv: Stor - %s

en: Larger or equal to
sv: Större eller lika med

en: Larger than
sv: Större än

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Learn about %sPost Type Relationships%s
sv: Läs mer om %sInläggstyprelationer%s

en: Learn how to build your own magazine designs, classifieds, listing, e-commerce sites and more.
sv: Lär dig att bygga dina egna tidskriftsdesigns, rubrikannonser, listor, e-handelsplatser, mm.

en: Learn how to display custom content anyway you choose
sv: Lär dig hur du visar anpassat innehåll var du vill

en: Learn how to make your sites interactive
sv: Lär dig hur du gör dina platser interaktiva

en: Learn more
sv: Mer information

en: Learn more about <em>Toolset</em>
sv: Lär dig mer om <em>Toolset</em>

en: Left
sv: Vänster

en: Less or equal to
sv: Mindre eller lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Letters, numbers, dashes, underscores, commas and periods only please.
sv: Endast bokstäver, siffror, tankstreck, understreck, kommatecken och punkter.

en: Letters, numbers, slashes, underscores and dashes only please
sv: Endast bokstäver, siffror, snedstreck, understreck och bindestreck

en: Letters, numbers, spaces or underscores only please
sv: Endast bokstäver, siffror, mellanslag eller understreck

en: Letters, numbers, spaces, underscores and dashes only please
sv: Endast bokstäver, siffror, mellanslag, understreck och bindestreck

en: Level %d
sv: Nivå %d

en: Link title
sv: Länktitel

en: Load and display custom content
sv: Ladda och visa anpassat innehåll

en: Loop
sv: Slinga

en: Machine readable name.
sv: Maskinläsbart namn.

en: Main content
sv: Huvudinnehåll

en: Make this taxonomy public (will appear in the WordPress Admin menu)
sv: Gör denna taxonomi offentlig (kommer att visas i WordPress adminmeny)

en: Make this type public (will appear in the WordPress Admin menu)
sv: Gör den här typen publik (kommer att synas i WordPress adminmeny)

en: Manage terms
sv: Hantera villkor

en: Managed by Access
sv: Hanteras av Access

en: Maximum of %s characters exceeded.
sv: Maxantalet på %s tecken överskreds.

en: Meet CRED
sv: Möt CRED

en: Meet CRED, our content-forms editor!
sv: Möt CRED, vår redigerare för innehållsformulär!

en: Meet Views
sv: Lär känna Views

en: Menu Name
sv: Menynamn

en: Menu icon
sv: Menyikon

en: Menu order, hierarchical must be true to show Parent option
sv: Hierarkisk menyordning måste vara sant för att visa överordnade alternativ

en: Menu position
sv: Menyposition

en: Meta box callback function
sv: Återanropsfunktion för metaruta

en: Method %s does not exist on %s unable to complete validation.
sv: Metoden %s existerar inte på %s kan inte genomföra valideringen.

en: Migration process is not yet finished - please save group first, then change settings of this field.
sv: Migrationsprocessen är inte klar än - spara först gruppen och ändra sedan inställningarna för detta fält.

en: Minimum of %s characters has not been reached.
sv: Minimum av %s tecken har inte uppnåtts.

en: Minute
sv: Minut

en: Missing child post ID %d
sv: Underordnat inläggs-ID %d saknas

en: Missing parent post ID %d
sv: Överordnat inläggs-ID %d saknas

en: Moderate comments
sv: Moderera kommentarer

en: Modify Fields In Edit Page
sv: Ändra fält på redigeringssida

en: Modify own fields
sv: Ändra egna fält

en: Module Manager
sv: Modulhanterare

en: Most Used
sv: Mest använd

en: Move this field
sv: Flytta detta fält

en: Move this option
sv: Flytta det här alternativet

en: Multiple lines
sv: Flera rader

en: Name and Description
sv: Namn och beskrivning

en: Name and description
sv: Namn och beskrivning

en: Name of custom field
sv: Namn på anpassat fält

en: Need Help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Need help with <em>Types</em>?
sv: Behöver du hjälp med <em>Types</em>?

en: Need to build sites, where visitors can create and edit content?
sv: Behöver du bygga platser där besökarna kan skapa och redigera innehåll?

en: Network Admin
sv: Nätverksadmin

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New %s
sv: Nytt %s

en: New %s Name
sv: Nytt %ssnamn

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: New Item Name
sv: Nytt objektsnamn

en: New role
sv: Ny roll

en: Next
sv: Nästa

en: Next, learn how to:
sv: Nästa steg, lär dig att:

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No %s
sv: Inga %s

en: No %s found
sv: Inga %s hittades

en: No %s found in Trash
sv: Inga %s hittades i papperskorgen

en: No Default
sv: Ingen standard

en: No coding necessary
sv: Ingen kodning krävs

en: No custom field groups found.
sv: Inga anpassade fältgrupper hittades.

en: No custom post types found.
sv: Inga anpassade inläggstyper hittades.

en: No custom roles defined
sv: Inga anpassade roller definierade

en: No custom taxonomies found.
sv: Inga anpassade taxonomier hittades.

en: No parents available
sv: Inga överordnade tillgängliga

en: No post types associated
sv: Inga associerade inläggstyper

en: No posts require update
sv: Inga inlägg behöver uppdatering

en: No protocol
sv: Inget protokoll

en: No repositories defined.
sv: Inga lager definierade.

en: No results
sv: Inga resultat

en: No taxonomies associated
sv: Inga associerade taxonomier

en: No user field groups found.
sv: Inga användarfältgrupper hittades.

en: No users require update
sv: Inga användare behöver uppdatering

en: No, thanks
sv: Nej tack

en: Non-breaking space
sv: Fast mellanslag

en: None
sv: Ingen

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not Found In Trash
sv: Hittades inte i papperskorgen

en: Not Selected
sv: Ej vald

en: Not identical to
sv: Ej identisk med

en: Not selected
sv: Inte vald

en: Not selected:
sv: Ej vald:

en: Not under Types control
sv: Styrs ej av Types

en: Numeric
sv: Numeriska

en: OK
sv: Okej

en: On this page
sv: På den här sidan

en: On this page you can create and edit your groups. To create a group, do the following:
sv: På den här sidan kan du skapa och ändra dina grupper. För att skapa en grupp gör du följande:

en: On this page you can see your current custom field groups, as well as information about which post types and taxonomies they are attached to, and whether they are active or not.
sv: På den här sidan kan du både se grupperna för dina anpassade fält och information om vilka inläggstyper och taxonomier de är kopplade till samt om de är aktiva eller inte.

en: On this page you have the following options:
sv: På den här sidan har du följande alternativ:

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
sv: När du har köpt fullversionen av Toolset kan du ändra Views, CRED-formulär och layouter på din plats och även bygga nya.

en: Once you have created a field it will be saved for future use under "User created fields"
sv: När du har skapat ett fält sparas det för framtida användning under "Användarskapade fält"

en: Open style editor
sv: Öppna stilredigeraren

en: Operation complete!
sv: Slutfört!

en: Option title
sv: Rubrik på alternativ

en: Optional
sv: Valfritt

en: Optional.
sv: Valfritt.

en: Options
sv: Alternativ

en: Organize content using <strong>taxonomy</strong>
sv: Organisera innehåll med <strong>taxonomi</strong>

en: Original image
sv: Originalbild

en: Other Fields
sv: Övriga fält

en: Output HTML
sv: HTML-utmatning

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Output only the URL of the re-sized image instead of the img tag
sv: Mata endast ut URL:en för den storleksändrade bilden istället för img-taggen

en: Overwrite settings
sv: Åsidosätt inställningar

en: PHP SimpleXML extension not loaded: Importing not available
sv: PHP SimpleXML-ändelse ej laddad: Import ej tillgänglig

en: Pad images, so that they fill the specified dimensions exactly.
sv: Vaddera bilder så att de fyller de angivna måtten exakt.

en: Padding color
sv: Vadderingsfärg

en: Pages
sv: Sidor

en: Parent %s
sv: Överordnad %s

en: Parent %s:
sv: Överordnad %s:

en: Parent Description
sv: Beskrivning av överordnad

en: Parent Item
sv: Överordnat objekt

en: Parent Item with colon
sv: Överordnat objekt med kolon

en: Parent post ID %d is not type of %s
sv: Överordnat inläggs-ID %d är ingen typ av %s

en: Parent text
sv: Överordnad text

en: Parent: %s
sv: Överordnad: %s

en: Parent: None
sv: Överordnad: Ingen

en: Paste code here
sv: Klistra in kod här

en: Permalink epmask
sv: Epmask för permalänk

en: Phone
sv: Telefon

en: Pick color
sv: Välj färg

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Please check server settings or contact your server administrator.
sv: Kontrollera serverinställningarna eller kontakta din serveradministratör.

en: Please check your input data
sv: Kontrollera det du har angivit

en: Please enter a date after 1 January 1970
sv: Ange ett datum efter 1 januari 1970

en: Please enter a date after 1 January 1970.
sv: Ange ett datum efter 1 januari 1970.

en: Please enter a valid URL address
sv: Ange en giltig URL-adress

en: Please enter a valid date
sv: Ange ett giltigt datum

en: Please enter a valid date here
sv: Ange ett giltigt datum här

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Please enter a value
sv: Ange ett värde

en: Please enter numeric data
sv: Ange numeriska data

en: Please save the page first, before you can edit the child items
sv: Spara sidan först innan du kan redigera underordnade föremål

en: Please select fields
sv: Välj fält

en: Please set name for field
sv: Ge fältet ett namn

en: Please set post type name
sv: Ange ett namn för inläggstyp

en: Please set taxonomy name
sv: Ange taxonominamn

en: Popular %s
sv: Populära %s

en: Popular Items
sv: Populära objekt

en: Position and size
sv: Position och storlek

en: Post Body
sv: Inläggstext

en: Post Custom Fields Frontend Access
sv: Frontend-åtkomst för inläggsanpassade fält

en: Post Fields Frontend Access
sv: Frontend-åtkomst för inläggsfält

en: Post Meta Fields Access
sv: Åtkomst för post meta-fält

en: Post Relationship
sv: Inläggsrelation

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post Type %s added
sv: Inläggstyp %s tillagd

en: Post Type Name
sv: Namn för inläggstypen

en: Post Types
sv: Inläggstyper

en: Post Types:
sv: Inläggstyper:

en: Post View
sv: Inläggsvisning

en: Post body
sv: Inläggstext

en: Post deleted
sv: Inlägg har tagits bort

en: Post relationship
sv: Inläggsrelation

en: Post relationships created
sv: Inläggsrelation har skapats

en: Post relationships settings were not imported because it contained unsecured data. You should re-export your Types settings using the latest version of Types
sv: Inställningarna för inläggsrelationer har inte importerats eftersom de innehöll osäker data. Du bör exportera dina Types-inställningar igen med den senaste versionen av Types

en: Post selection
sv: Publicera val

en: Post title
sv: Inläggstitel

en: Post type
sv: Inläggstyp

en: Post type activated
sv: Inläggstyp aktiverad

en: Post type deactivated
sv: Inläggstyp inaktiverad

en: Post types
sv: Inläggstyper

en: Post updated
sv: Inlägg har uppdaterats

en: Poster
sv: Affisch

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts updated
sv: Inlägg har uppdaterats

en: Pre-defined sizes
sv: Fördefinierade storlekar

en: Preload
sv: Förladda

en: Prepend posts with this slug
sv: Föregå inlägg med denna slug

en: Prepend posts with this slug - defaults to post type's name.
sv: Föregå inlägg med denna slug - sätts som standard för inläggstypens namn.

en: Prepend posts with this slug - defaults to taxonomy's name.
sv: Föregå inlägg med denna slug - standardinställning till taxonomins namn.

en: Prev
sv: Föregående

en: Preview warning
sv: Varning, förhandsgranskning

en: Pricing
sv: Prissättning

en: Provide a callback function name for the meta box display.
sv: Ange ett namn på återanropsfunktionen för visningen av metarutan.

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish post
sv: Publicera inlägg

en: Query content and display anywhere
sv: Sökfrågeinnehåll och visa var som helst

en: RAW mode
sv: RAW-läge

en: RAW mode is selected. The field value will be displayed, without any formatting.
sv: RAW-läge har valts. Fältvärdet kommer att visas utan formatering.

en: Read
sv: Läs

en: Read post
sv: Läs inlägg

en: Read private posts
sv: Läs privata inlägg

en: Register
sv: Registrera

en: Register %s
sv: Registrera %s

en: Registered
sv: Registrerad

en: Registered post types that will be used with this taxonomy.
sv: Registrerade inläggstyper som kommer att användas med denna taxonomi.

en: Registered taxonomies that will be used with this post type.
sv: Registrerade taxonomier som ska användas med den här inläggstypen.

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Relationship do not exist
sv: Relationen finns inte

en: Relationship do not exist %s -> %s
sv: Förhållande existerar inte %s -> %s

en: Released
sv: Utgiven

en: Reload
sv: Ladda om

en: Remote file is incorrect size
sv: Fjärrfilen har fel storlek

en: Remote file is too large, limit is %s
sv: Fjärrfilen är för stor, gränsen är %s

en: Remote image resize is currently disabled, so Types will only resize images that you upload. To change, go to the %sTypes settings page%s.
sv: Storleksändring av fjärrbild är inaktiverad så Types kommer bara att storleksändra bilder som du laddar upp. För att ändra, gå till %sTypes inställningssida%s.

en: Remote image resize is disabled, so Types will only resize images that you upload.
sv: Storleksändring av fjärrbild är inaktiverad så Types kommer bara att storleksändra bilder som du laddar upp.

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
sv: Fjärrserver returnerade felsvar %1$d %2$s

en: Remove condition
sv: Ta bort villkor

en: Remove current site key (%s)
sv: Ta bort aktuell platsnyckel (%s)

en: Remove field %s
sv: Ta bort fältet %s

en: Remove from group
sv: Ta bort från grupp

en: Removed from Types control: %s
sv: Borttagen från styrning av Types: %s

en: Renew %s
sv: Förnya %s

en: Repeating fields should not be used in child posts. Types will update all field values.
sv: Upprepade fält ska inte användas i underinlägg. Types uppdaterar alla fältvärden.

en: Requested field don't exist
sv: Begärt fält finns inte

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standard

en: Resize images to fit inside the new size. Width or height might be smaller than the specified dimensions.
sv: Ändra bildstorlek för att passa innanför den nya storleken. Bredd och höjd kan bli mindre än de angivna måtten.

en: Resize path invalid
sv: Ogiltig sökväg för storleksändring

en: Restore original
sv: Återställ original

en: Return to the plugins page
sv: Återgå till sidan för insticksprogram

en: Revisions
sv: Revideringar

en: Rewrite
sv: Skriv om

en: Rewrite permalinks with this format. Default will use $taxonomy as query var.
sv: Skriv om permalänkar med det här formatet. Som standard används $taxonomy som query var.

en: Rewrite permalinks with this format. False to prevent rewrite. Default: true and use post type as slug.
sv: Skriv om permalänkar med det här formatet. Falskt för att förebygga omskrivning. Standard: sant och använd inläggstyp som slug.

en: Right
sv: Höger

en: Same as Parent
sv: Samma som överordnad

en: Save
sv: Spara

en: Save All %s
sv: Spara alla %s

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Custom Post
sv: Spara anpassat inlägg

en: Save Custom Taxonomy
sv: Spara anpassad taxonomi

en: Saving your changes
sv: Sparar dina ändringar

en: Search
sv: Sök

en: Search %s
sv: Sök %s

en: Search Items
sv: Sök objekt

en: Search custom fields
sv: Sök anpassade fält

en: Search custom posts
sv: Sök anpassade inlägg

en: Search custom taxonomies
sv: Sök anpassade taxonomier

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Search user fields
sv: Sök användarfält

en: Security improvement
sv: Säkerhetsförbättringar

en: See how Toolset can help you build custom WordPress sites without writing PHP
sv: Se hur Toolset kan hjälpa dig att bygga anpassade WordPress-platser utan att skriva PHP

en: Select
sv: Välj

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select Post Types
sv: Välj inläggstyp

en: Select Taxonomies
sv: Välj taxonomier

en: Select a button from below
sv: Välj en knapp nedan

en: Select child fields to be displayed
sv: Välj underordnade fält som ska visas

en: Select date
sv: Välj datum

en: Select instructions for other kinds of sites
sv: Välj instruktioner för andra platstyper

en: Select minute
sv: Välj minut

en: Selected tutorial is empty.
sv: Vald vägledning är tom.

en: Selected:
sv: Vald:

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Separate %s with commas
sv: Separera %s med kommatecken

en: Separate Items
sv: Separata objekt

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Set all capabilities to users of type:
sv: Ställ in alla kapaciteter till användare av typen:

en: Set checked by default (on new post)?
sv: Sätt markerad som standard (på nya inlägg)?

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings are updated.
sv: Inställningarna har uppdaterats.

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Shortcode generation failed
sv: Generering av snabbkod misslyckades

en: Show
sv: Visa

en: Show For:
sv: Visa för:

en: Show as calendar
sv: Visa som kalender

en: Show as text
sv: Visa som text

en: Show help box on all custom post editing screens
sv: Visa hjälprutan på alla redigeringsskärmar för anpassade inlägg

en: Show help box only on custom post types that were created by Types
sv: Visa endast hjälprutan för anpassade inläggstyper som skapades av Types

en: Show name
sv: Visa namn

en: Show next steps and documentation
sv: Visa kommande steg och dokumentation

en: Show number of entries on "At a Glance" admin widget.
sv: Visa antal poster i admin-widget "Snabbtitt".

en: Show on "At a Glance"
sv: Visa på "Snabbtitt"

en: Show one of these two values:
sv: Visa ett av dessa två värden:

en: Show one of these values:
sv: Visa ett av dessa värden:

en: Show pagination
sv: Visa sidnumrering

en: Single line
sv: Enkel rad

en: Single or repeating field?
sv: Enskilt eller upprepat fält?

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Skype buttons with status
sv: Skype-knappar med status

en: Skype name
sv: Skype-namn

en: Slug
sv: Slugg

en: Some error occured.
sv: Ett fel uppstod.

en: Some pointer hints have been hidden on this page. %sShow them again%s
sv: Några pekartips har dolts på den här sidan. %sVisa dem igen%s

en: Something else
sv: Något annat

en: Sorry, but this is only preview!
sv: Tyvärr, det här är bara en förhandsvisning!

en: Sorry, can not delete all fields.
sv: Tyvärr, kan inte ta bort alla fält.

en: Space
sv: Mellanrum

en: Specific fields
sv: Specifika fält

en: Specific user
sv: Specifik användare

en: Specify additional filters that control this group's display, based on values of custom fields.
sv: Ange ytterligare filter som kontrollerar vad som visas för den här gruppen baserat på värden i anpassade fält.

en: Stop controlling with Types
sv: Stoppa styrning med Types

en: Strictly not equal
sv: Absolut inte motsvarande

en: String to customize query var
sv: Sträng för att anpassa query var

en: Style is not available for %s field
sv: Stil är inte tillgängligt för %s fält

en: Styling
sv: Formgivning

en: Styling Editor
sv: Stylingredigerare

en: Subscription is expired.
sv: Prenumerationen har löpt ut.

en: Subscription is expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
sv: Prenumerationen har löpt ut. Du måste antingen köpa en ny prenumeration eller uppgradera om möjligt.

en: Tags
sv: Taggar

en: Target
sv: Mål

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy %s added
sv: Taxonomi %s tillagd

en: Taxonomy - %s
sv: Taxonomi - %s

en: Taxonomy Name
sv: Namn för taxonomin

en: Taxonomy View
sv: Taxonomivisning

en: Taxonomy activated
sv: Taxonomi aktiverad

en: Taxonomy already exists
sv: Taxonomi finns redan

en: Taxonomy deactivated
sv: Taxonomi inaktiverad

en: Templates:
sv: Mallar:

en: Temporary directory is not found or there is not enough disk space.
sv: Det tillfälliga registret hittades inte eller så finns det inte tillräckligt diskutrymme.

en: Terms:
sv: Villkor:

en: Text input field to create a post title.
sv: Textfält för att skapa en inläggsrubrik.

en: Text that describes function to user
sv: Text som beskriver funktioner för användare

en: Textfield
sv: Textfält

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
sv: Tack för att du skapar med <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.

en: The Types settings were not fully imported because it contained unsecured data. You should re-export your Types settings using the latest version of Types
sv: Inställningarna för Types har inte importerats fullständigt eftersom de innehöll osäker data. Du bör exportera dina Types-inställningar igen med den senaste versionen av Types.

en: The add new item text. Default is Add New Post/Add New Page.
sv: Texten för lägg till nytt föremål. Standard är lägg till nytt inlägg/lägg till ny sida.

en: The add new item text. Default is __( 'Add New Tag' ) or __( 'Add New Category' ).
sv: Text för lägg till nytt föremål. Standard är __( 'Lägg till ny tagg' ) eller __( 'Lägg till ny kategori' ).

en: The add new text. The default is Add New for both hierarchical and non-hierarchical types.
sv: Texten för lägg till ny. Standard är lägg till ny för både hierarkiska och icke-hierarkiska typer.

en: The all items text used in the menu. Default is the Name label.
sv: Texten för alla föremål som används i menyn. Standard är namnetiketten.

en: The all items text. Default is __( 'All Tags' ) or __( 'All Categories' ).
sv: Text för alla föremål. Standard är __( 'Alla taggar' ) eller __( 'Alla kategorier' ).

en: The choose from most used text used in the taxonomy meta box. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Choose from the most used tags' ) or null.
sv: Texten för välj från de mest använda som används i taxonomins metaruta. Den här strängen används inte på hierarkiska taxonomier. Standard är __( 'Välj från de mest använda taggarna' ) eller null.

en: The complete framework lets you build powerful, flexible and interactive WordPress sites.
sv: Hela ramverket låter dig bygga kraftfulla, flexibla och interaktiva WordPress-platser.

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
sv: Det aktuella inlägget visas antingen direkt eller i en Views-slinga

en: The default post type icon is the pushpin icon that appears beside WordPress posts. You can change this by adding your own icon of 16px x 16px.
sv: Standardikon för inläggstyp är kartnålsikonen som visas bredvid WordPress-inläggen. Du kan ändra detta genom att lägga till din egen ikon på 16px x 16px

en: The edit item text. Default is Edit Post/Edit Page.
sv: Texten för redigera föremål. Standard är redigera inlägg/redigera sida.

en: The edit item text. Default is __( 'Edit Tag' ) or __( 'Edit Category' ).
sv: Redigeringsföremålets text. Standard är __( 'Redigera tagg' ) eller __( 'Redigera kategori' ).

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
sv: Det kompletta <em>Toolset</em>-paketet låter dig utveckla och anpassa teman utan att skriva PHP. Du kommer att kunna:

en: The menu name text. This string is the name to give menu items. Defaults to value of name.
sv: Menynamnets text. Den här strängen är namnet som menyföremål får. Standardinställning för namnvärde.

en: The new item name text. Default is __( 'New Tag Name' ) or __( 'New Category Name' ).
sv: Text för nytt objektsnamn. Standard är __( 'Nytt taggnamn' ) eller __( 'Nytt kategorinamn' ).

en: The not found in trash text. Default is No posts found in Trash/No pages found in Trash.
sv: Texten för inget hittades i papperskorgen. Standard är inga inlägg hittades i papperskorgen/inga sidor hittades i papperskorgen.

en: The not found text. Default is No posts found/No pages found.
sv: Texten för inget hittades. Standard är inga inlägg hittades/inga sidor hittades.

en: The parent item text. This string is not used on non-hierarchical taxonomies such as post tags. Default is null or __( 'Parent Category' ).
sv: Text för överordnat föremål. Denna sträng används inte på icke-hierarkiska taxonomier såsom inläggstaggar. Standard är null eller __( 'Överordnad kategori' ).

en: The parent of the current post (WordPress parent)
sv: Huvudet av det aktuella inlägget (WordPress överordnad)

en: The parent of this post, set by Types (parent/child relationship)
sv: Överordnad detta inlägg, satt av Types (överordnad/underordnad relation)

en: The parent text. This string isn't used on non-hierarchical types. In hierarchical ones the default is Parent Page.
sv: Den överordnade texten. Den här strängen invänds inte på icke-hierarkiska typer. För hierarkiska typer är standard överordnad sida.

en: The popular items text. Default is __( 'Popular Tags' ) or null.
sv: Text för populära föremål. Standard är __( 'Populära taggar' ) eller null.

en: The same as parent_item, but with colon : in the end null, __( 'Parent Category:' ).
sv: Samma som parent_item, men med kolon : i slutet null, __( 'Överliggande kategori:' ).

en: The search items text. Default is Search Posts/Search Pages.
sv: Texten för söka föremål. Standard är sök inlägg/sök sidor.

en: The search items text. Default is __( 'Search Tags' ) or __( 'Search Categories' ).
sv: Sökföremålets text. Standard är __( 'Söktaggar' ) eller __( 'Sökkategorier' ).

en: The separate item with commas text used in the taxonomy meta box. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Separate tags with commas' ), or null.
sv: Texten för separera föremål med kommatecken används i taxonomins metaruta. Den här strängen används inte på hierarkiska taxonomier. Standard är __( 'Separera taggar med kommatecken' ), eller null.

en: The separator will be displayed between each of your repeating field values
sv: Avskiljaren kommer att visas mellan varje upprepade fältvärde

en: The update item text. Default is __( 'Update Tag' ) or __( 'Update Category' ).
sv: Uppdateringsföremålets text. Standard är __( 'Uppdatera tagg' ) eller __( 'Uppdatera kategori' ).

en: The url to the icon to be used for this menu. Default: null - defaults to the posts icon.
sv: Sökväg till ikonen som ska användas till den här menyn. Standard: null - sätts som standard för inläggsikon.

en: The user level determines which admin actions WordPress allows different kinds of users to perform.
sv: Användarnivån fastställer vilka adminåtgärder WordPress tillåter olika användare att utföra.

en: The view item text. Default is View Post/View Page.
sv: Texten för visa föremål. Standard är visa inlägg/visa sida.

en: There are no additional display options for the %s field.
sv: Det finns inga fler visningsalternativ för fältet %s.

en: There are no fields in this group. To add a field, click on the field buttons at the right.
sv: Det finns inga fält i denna grupp. För att lägga till ett fält, klicka på fältknapparna till höger.

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
sv: Det är ett problem med rendering av fält <strong>%s (%s)</strong>.

en: There is a problem with temporary directory.
sv: Det är ett fel med temporär mapp

en: There is a problem with tutorial url.
sv: Det finns ett fel med vägledningens url.

en: There may be multiple instances of this field already. When you switch back to single-field mode, all values of this field will be updated when it's edited.
sv: Detta fält kan förekomma flera gånger redan. När du växlar tillbaka till enfältsläge kommer alla värden för detta fält att uppdateras när det redigeras.

en: This <i>%s</i> belongs to:
sv: Denna <i>%s</i> tillhör:

en: This field can have only one value
sv: Detta fält kan bara ha ett värde

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This field is required
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: This field was disabled during conversion. You need to set some further settings in the group editor.
sv: Det här fältet inaktiverades vid konvertering. Du behöver göra ytterligare inställningar i grupphanteraren.

en: This group will appear on %pt% edit pages where content belongs to taxonomy: %tx% and View Template is: %vt%
sv: Denna grupp kommer att visas på %pt% redigeringssidor där innehållet tillhör taxonomi: %tx% och View-mallen är: %vt%

en: This group will appear on %pt% edit pages where content belongs to taxonomy: %tx% or View Template is: %vt%
sv: Denna grupp kommer att visas på %pt% redigeringssidor där innehållet tillhör taxonomi: %tx% eller View-mallen är: %vt%

en: This groups visibility is also controlled by the Access plugin.
sv: Denna grupps synlighet styrs också av insticksprogrammet Access.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
sv: Denna information gör att vår supportgrupp kan se versionerna av WordPress, insticksprogram och teman på din plats. Lämna denna information om detta efterfrågas i vårt support-forum. Inga lösenord eller annan konfidentiell information inkluderas.

en: This is a read-only date input
sv: Detta är en skrivskyddad datuminmatning

en: This is additional field
sv: Detta är valfritt fält

en: This is the edit page for your Custom Fields Groups.
sv: Det här är redigeringssidan för dina grupper för anpassade fält.

en: This is the main admin page for your Custom Post Types and Taxonomies. It provides you with an overview of your data.
sv: Detta är huvudadminsidan för dina anpassade inläggstyper och taxonomier. Den ger dig en översikt av din data.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
sv: Den här sidan låter dig installera insticksprogram och uppdatera befintliga insticksprogram. För att ta bort insticksprogram, gå till sidan %sinsticksprogram%s. Om du har rättigheter att ta bort insticksprogram ska du kunna göra detta.

en: This post type will inherit the same access rights as the standard WordPress Post when not Managed by Access.
sv: Denna inläggstyp kommer att ärva samma åtkomsträttigheter som ett WordPress standardinlägg när det inte hanteras av Access.

en: This screen contains the Types settings for your site.
sv: Denna skärm innehåller inställningar för Typer på din sida.

en: This screen shows a preview of %sAccess%s - the access control and roles management addon for Types.
sv: Denna skärm visar en förhandsgranskning av %sAccess%s - åtkomstkontroll- och rollhanteringstillägget för Types.

en: This value can't be zero
sv: Detta värde kan inte vara noll

en: This version of Types has improved security when importing Types settings. Types settings that were saved with the older version of Types may not import all the data. You should export new Types settings if needed.
sv: Denna version av Types har förbättrad säkerhet vid import av inställningar för Types. Inställningar för Types som har sparats med en äldre version av Types kan inte importera all data. Du bör exportera nya inställningar för Types vid behov.

en: Thumbnail
sv: Minibild

en: Thumbnail - %s
sv: Minibild - %s

en: Time
sv: Tid

en: Title
sv: Titel

en: Title, all custom fields and parents
sv: Titel, alla anpassade fält och överordnade

en: To add a field click on the field you desire under “Available Fields” on the right hand side of your screen. This will be added to your Custom Field Group
sv: För att lägga till ett fält klickar du på det fält du vill ha under "Tillgängliga fält" till höger på skärmen. Detta läggs till i din grupp för anpassade fält

en: To ensure a user completes a field, check the box for validation required
sv: För att säkerställa att en användare fyller i ett fält markerar du rutan för validering krävs

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
sv: För att få automatiska uppdateringar måste du registrera %s för den här platsen. %sRegistrera %s%s

en: To use custom fields, please create a group to hold them.
sv: För att använda anpassade fält, skapa en grupp att ha dem i.

en: Toolset Messages
sv: Toolset-meddelanden

en: Toolset Messages state saved!
sv: Statusmeddelanden för Toolset har sparats!

en: Toolset lets you build forms for editing PPP in the site’s front-end!
sv: Toolset låter dig bygga formulär för redigering av PPP i platsens front-end!

en: Toolset lets you design product templates with fields and taxonomy, but no coding!
sv: Toolset låter dig designa produktmallar med fält och taxonomi, men utan kodning!

en: Toolset lets you display PPP without coding!
sv: Toolset låter dig visa PPP utan kodning!

en: Toolset lets you display TTT without coding!
sv: Toolset låter dig visa TTT utan kodning!

en: Toolset lets you display a directory of TTT!
sv: Toolset låter dig visa ett register med TTT!

en: Toolset lets you display custom fields without coding!
sv: Toolset låter dig visa anpassade fält utan kodning!

en: Top level page like 'tools.php' or 'edit.php?post_type=page'
sv: Toppnivåsida såsom 'tools.php' eller 'edit.php?post_type=page'

en: Translatable string
sv: Översättningsbar sträng

en: Translation preferences
sv: Översättningsinställningar

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: True makes this taxonomy available for selection in navigation menus.
sv: Sant gör att den här taxonomin kan väljas i navigeringsmenyer.

en: True or false allow hierarchical urls (implemented in %sVersion 3.1%s).
sv: Sant eller falskt tillåter hierarkiska URL:er (implementerad i %sVersion 3.1%s).

en: Tutorial error
sv: Fel vid vägledning

en: Type
sv: Typ

en: Types Name
sv: Typnamn

en: Types fields
sv: Typfält

en: Types is part of the entire toolbox
sv: Types är en del av hela verktygslådan

en: Types lets you customize the WordPress admin, but you can do a lot more with the entire package.
sv: Types låter dig anpassa WordPress-admin, men du kan göra mycket mer med hela paketet.

en: Types plugin includes a lot of features and there are many possibilities. By selecting what kind of site you are building, you allow Types to advise you about what features are needed and how to use them.
sv: Insticksprogrammet Types inkluderar många funktioner och det finns många möjligheter. Genom att välja vilken typ av sida du bygger låter du Types ge förslag på vilka funktioner som behövs och hur de används.

en: Types plugin includes a lot of options. Tell us what kind of site you are building and we'll show you how to use Types in the best way.
sv: Insticksprogrammet Types inkluderar många möjligheter. Berätta för oss vilken typ av plats du bygger så visar vi hur du använder Types på bästa sätt.

en: Types plugin organizes custom fields in groups. Once you create a group, you can add the fields to it and control to what content it belongs.
sv: Types insticksprogram organiserar anpassade fält i grupper. Så snart du skapar en grupp kan du lägga till fälten till den och kontrollera vilket innehåll den hör till.

en: Types will automatically add the resized images as attachments to the media library. Choose this to automatically upload resized images to a CDN.
sv: Types kommer automatiskt att lägga till bilder med ändrad storlek till mediabiblioteket. Välj detta för att automatiskt ladda upp bilder med ändrad storlek till en CDN.

en: URL for the poster image. Defines image to show as placeholder before the media plays.
sv: Affischbildens URL. Bestämmer vilken bild som visas som platshållare innan media spelas upp.

en: Unable to open zip file
sv: Kunde inte öppna komprimerad fil

en: Unable to process file
sv: Kan inte bearbeta fil

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Under this name field will be stored in DB (sanitized)
sv: Under det här namnet lagras fält i DB (sanerade)

en: Unknown repository
sv: Okänt lager

en: Unregister %s from this site
sv: Avregistrera %s från denna plats

en: Unsupported page
sv: Sidan stöds ej

en: Unsupported post type archives
sv: Arkiven för inläggstyper stöds ej

en: Untitled
sv: Utan namn

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %s
sv: Uppdatering %s

en: Update Item
sv: Uppdatera objekt

en: Update Plugin
sv: Uppdatera insticksprogram

en: Update shortcode
sv: Uppdatering snabbkod

en: Updated!
sv: Uppdaterad!

en: Upload XML file
sv: Ladda upp XML-fil

en: Use FIELD_NAME for title and FIELD_VALUE for value
sv: Använd FIELD_NAME för titel och FIELD_VALUE för värde

en: Use a custom URL format
sv: Använd ett anpassat URL-format

en: Use as field value
sv: Använd som fältvärde

en: Use the normal WordPress URL logic
sv: Använd vanlig WordPress URL-logik

en: Use this page to create a WordPress post type. If you’d like to learn more about Custom Post Types you can read our detailed guide: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/</a> or check out our tutorial on creating them with Types: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/ &raquo;</a>
sv: Använd den här sidan för att skapa en WordPress inläggstyp. Om du vill lära dig mer om anpassade inläggstyper kan du läsa vår detaljerade handledning: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/</a> eller kolla in vår handledning om att skapa dem med Types: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-a-custom-post-type/ &raquo;</a>

en: Use this page to import and export custom post types, taxonomies and custom fields to and from Types.
sv: Använd den här sidan för att importera och exportera anpassade inläggstyper, taxonomier och anpassade fält till och från Types.

en: User
sv: Användare

en: User Email
sv: Användarens e-post

en: User Field
sv: Användarfält

en: User Field Name
sv: Användarfältnamn

en: User Fields
sv: Användarfält

en: User Fields Control
sv: Kontroll, användarfält

en: User Fields, also known as user-meta, are additional fields that belong to user profiles.
sv: Användarfält, även kallade usermeta , är extra fält som tillhör användarprofiler.

en: User Groups to be added/updated
sv: Användargrupper att lägga till/uppdatera

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User Meta Fields Access
sv: Åtkomst för user meta-fält

en: User Meta Fields Frontend Access
sv: Frontend-åtkomst för user meta-fält

en: User Spam Status
sv: Status för användarspam

en: User Status
sv: Användarstatus

en: User Url
sv: Användarens URL

en: User View
sv: Användarvisning

en: User created fields
sv: Användarskapade fält

en: User field "%s" added/updated
sv: Användarfält "%s" har lagts till/uppdaterats

en: User field "%s" deleted
sv: Användarfält "%s" har tagits bort

en: User fields
sv: Användarfält

en: User fields to be added/updated
sv: Användarfält att lägga till/uppdatera

en: User group "%s" added
sv: Användargrupp "%s" har lagts till

en: User group "%s" delete failed
sv: Användargrupp "%s" kunde inte tas bort

en: User group "%s" deleted
sv: Användargrupp "%s" har tagits bort

en: User group "%s" insert failed
sv: Användargrupp "%s" kunde inte infogas

en: User group "%s" update failed
sv: Användargrupp "%s" kunde inte uppdateras

en: User group "%s" updated
sv: Användargrupp "%s" har uppdaterats

en: Usermeta help
sv: Usermeta hjälp

en: Users fields
sv: Användarfält

en: Users updated
sv: Användare har uppdaterats

en: Validation
sv: Validering

en: Value
sv: Värde

en: Value to display
sv: Värde som ska visas

en: Value to store
sv: Värde att lagra

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View Fields In Edit Page
sv: Visa fält på redigeringssida

en: View Item
sv: Visa objekt

en: View Larger Map
sv: Visa större karta

en: View own fields in profile
sv: Visa egna fält i profil

en: Views - display custom content anyway and anywhere you like
sv: Views - visa anpassat innehåll hur och var du vill

en: Views is a powerful display engine, which lets you build WordPress sites from within the admin dashboard.
sv: Views är en kraftfull visningsmotor som låter dig bygga WordPress-platser inifrån adminpanelen.

en: Visibility
sv: Synlighet

en: WP Types Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete WP Types plugin, so this one is not needed anymore.
sv: WP Types Embedded har <strong>inaktiverats</strong>! Du kör redan det fullständiga insticksprogrammet av WP Types, så denna behövs inte längre.

en: WYSIWYG editor
sv: WYSIWYG-redigerare

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
sv: Vill du ändra Views, CRED-formulär och layouter? Skaffa det kompletta <em>Toolset</em>-paketet!

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: field name already used
sv: Varning: fältnamnet används redan

en: Warning: field slug already used
sv: Varning: fältsluggen används redan

en: Warning: same values selected
sv: Varning: samma värden valda

en: What kind of site are you building?
sv: Vilken typ av plats bygger du?

en: When checked, displays raw data stored in database.
sv: Vid ifylld visas databaslagrad raw-data.

en: When importing to theme:
sv: Vid import till tema:

en: When importing, add texts to WPML's String Translation table
sv: När du importerar, lägg till texter till WPML:s strängöversättningstabell

en: When unchecked, don't save anything to the database
sv: Spara inget i databasen om omarkerad

en: When unchecked, save 0 to the database
sv: Spara 0 till databasen om omarkerad

en: When unchecked:
sv: När omarkerad:

en: Where to display this group
sv: Var denna grupp ska visas

en: Whether post_type is available for selection in navigation menus.
sv: Om post_type kan väljas i navigeringsmenyer.

en: Whether post_type queries can be performed from the front end.
sv: Om post_type sökfrågor kan utföras från frontend.

en: Whether the post type is hierarchical. Allows Parent to be specified.
sv: Om inläggstypen är hierarkisk. Tillåter överordnad att specificeras.

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types.
sv: Om skapande av taxonomikolumner på associerade inläggstyper ska tillåtas.

en: Whether to allow the Tag Cloud widget to use this taxonomy.
sv: Om Tag Cloud widget får använda den här taxonomin.

en: Whether to exclude posts with this post type from search results.
sv: Om inlägg med den här inläggstypen ska uteslutas från sökresultat.

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
sv: Om en standard UI för att hantera den här taxonomin ska genereras.

en: Whether to show the post type in the admin menu and where to show that menu. Note that show_ui must be true.
sv: Om inläggstypen ska visas i adminmenyn och var den menyn ska visas. Notera att show_ui måste vara sant.

en: Width
sv: Bredd

en: WordPress Archive
sv: WordPress-arkiv

en: Wrong custom post type specified
sv: Fel anpassad inläggstyp angiven

en: Wrong custom taxonomy specified
sv: Fel anpassad taxonomi angiven

en: Wrong field requested
sv: Fel fält begärt

en: Wrong group ID %d
sv: Felaktigt grupp-ID %d

en: Wrong post types
sv: Fel inläggstyper

en: Wrong tutorial id.
sv: Felaktigt väglednings-id.

en: Yes
sv: Ja

en: You already know that WordPress can build a lot more than blogs, but just how much more?
sv: Du vet redan att WordPress kan bygga mycket mer än bloggar men hur mycket mer?

en: You can add only audio.
sv: Du kan endast lägga till ljud.

en: You can add only images.
sv: Du kan endast lägga till bilder.

en: You can add only video.
sv: Du kan endast lägga till video.

en: You can add valid hexadecimal.
sv: Du kan lägga till giltig hexadecimal.

en: You can also adjust the menu position. The default position is 20, which means your post type will appear under “Pages”. You can find more information about menu positioning in the WordPress Codex. <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters</a>
sv: Du kan också justera positionen på menyn. Standardpositionen är 20 vilket innebär att din inläggstyp visas under "Sidor". Du kan hitta mer information om menypositionering i WordPress Codex. <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_post_type#Parameters</a>

en: You can build parametric searches for PPP using Toolset, without any PHP!
sv: Du kan bygga parametriska sökningar för PPP med hjälp av Toolset, utan någon PHP!

en: You can choose which fields will show when editing parent pages.
sv: Du kan välja vilka fält som ska visas när du redigerar överordnade sidor.

en: You can create templates for single pages, query content from the database and display it with your design.
sv: Du kan skapa mallar för enskilda sidor, sökfråga innehåll från databasen och visa det med din design.

en: You can drag and drop the order of your custom fields using the blue icon
sv: Du kan dra och släppa för ordningen på dina anpassade fält genom att använda den blå ikonen

en: You can only use an image file here
sv: Du kan endast använda en bildfil här

en: You can read more about Custom Fields in this tutorial: %s.
sv: Du kan läsa mer om anpassade fält i den här handledningen: %s.

en: You can read more about Custom Post Types and Taxonomies in this tutorial. %s
sv: Du kan läsa mer om anpassade inläggstyper och taxonomier i den här vägledningen. %s

en: You can read more about Custom Post Types and Taxonomies in this tutorial. <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a>
sv: Du kan läsa mer om Anpassade inläggstyper och taxonomier i den här vägledningen. <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a>

en: You can read more about creating a Custom Fields Group here: %s
sv: Du kan läsa mer om hur du skapar en grupp för anpassade fält här: %s

en: You can style this field by applying a CSS class to it, or by entering the CSS attributes that would appear with the HTML.
sv: Du kan formge det här fältet genom att applicera en CSS-klass till det eller genom att ange de CSS-attribut som visas med HTML.

en: You can use Custom Taxonomies to categorize your content. Read more about what they are on our website: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a> or you can read our guide about how to set them up: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/</a>
sv: Du kan använda anpassade taxonomier för att kategorisera ditt innehåll. Läs mer om vad de är på vår webbplats: <a href="http://wp-types.com/learn/custom-post-types/" target="_blank">http://wp-types.com/learn/custom-post-types/ &raquo;</a> eller så kan du läsa vår vägledning om hur du ställer in dem: <a href="http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/" target="_blank">http://wp-types.com/user-guides/create-custom-taxonomies/</a>

en: You cannot use this slug because it is a reserved word, used by WordPress. Please choose a different slug.
sv: Du kan inte använda den här sluggen eftersom det är ett ord reserverat av WordPress. Välj en annan slugg.

en: You cannot use this slug because there is already a page by that name. Please choose a different slug.
sv: Du kan inte använda den här sluggen eftersom det redan finns en sida med det namnet. Välj en annan slugg.

en: You have Types import pending. %sClick here to import.%s %sDismiss message.%s
sv: Du har väntande typ-importeringar. %sKlicka här för att importera.%s %sAvfärda meddelande.%s

en: You have the following options:
sv: Du har följande alternativ:

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparametern för WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparameter för Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need to have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
sv: Du måste ha en giltig prenumeration för att få uppgraderingar och support för det här insticksprogrammet. %sKöp ett abonnemang eller ange en befintlig platsnyckel%s.

en: You need to manually set the access rules for taxonomy %s. That taxonomy is shared between several post types that have different access rules.
sv: Du måste manuellt ställa in reglerna för taxonomi %s. Den taxonomin delas av flera inlägg som har olika åtkomstregler.

en: You too can support Types! Would you like to add a small credit link, saying that you're using Types for custom fields or custom post types?
sv: Du kan också stödja Types! Vill du lägga till en liten stödlänk som talar om att du använder Types för anpassade fält eller anpassade inläggstyper?

en: You will be able to add child posts after saving at least one <b>%s</b>.
sv: Du kan lägga till underordnade inlägg när du sparat minst en <b>%s</b>.

en: You will be able to add parent posts after saving this post.
sv: Du kan lägga till överordnat inlägg efter att detta inlägg har sparats.

en: You will be able to edit child posts after saving at least one <b>%s</b>.
sv: Du kan ändra underordnade inlägg när du sparat minst en <b>%s</b>.

en: You will be able to manage child posts after saving this post.
sv: Du kan hantera underordnat inlägg efter att detta inlägg har sparats

en: You will be able to set conditional field display once this group is saved.
sv: Du kommer att kunna ställa in fältvisningsvillkor när den här gruppen har sparats.

en: You will be able to set conditional field display when you save more fields.
sv: Du kommer att kunna ställa in villkorlig fältvisning när du har sparat fler fält.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
sv: Du måste förnya din prenumeration för att fortsättningsvis få uppdateringar och support.

en: Your CSS
sv: Din CSS

en: Your input should look something like "41.934146,12.455821"
sv: Det du skriver ska se ut som "41.934146,12.455821"

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
sv: Din prenumeration verkar inte längre vara giltig. Försök att registrera igen med en giltig platsnyckel.

en: Your subscription expires in %d day.
sv: Din prenumeration löper ut om %d dag.

en: Your subscription expires in %d days.
sv: Din prenumeration löper ut om %d dagar.

en: _blank: Opens in a new window or tab
sv: _blank: Öppnas i ett nytt fönster eller flik

en: _parent: Opens in the parent frame
sv: _parent: Öppnas i huvudramen

en: _self: Opens in the same frame as it was clicked
sv: _self: Öppnas i samma ram/fönster som den klickades på

en: _top: Opens in the full body of the window
sv: _top: Öppnas i helskärm

en: activated
sv: aktiverad

en: activating
sv: aktiverar

en: all
sv: alla

en: and more…
sv: m.m...

en: any
sv: vilken som helst

en: archives
sv: arkiv

en: ask user for approval
sv: be användaren om godkännande

en: audio
sv: ljud

en: congratulations! your new custom post type %s was successfully created.
sv: Grattis! Din nya inläggstyp %s har skapats.

en: custom logic
sv: anpassad logik

en: custom-fields
sv: anpassade-fält

en: disabled
sv: inaktiverad

en: don't save anything to the database
sv: spara inget till databasen

en: downloaded
sv: nedladdad

en: downloading...
sv: laddar ned...

en: e.g. Value of FIELD_NAME is FIELD_VALUE
sv: T.ex. Värdet av FIELD_NAME är FIELD_VALUE

en: enter the css for your inline style (e.g. color:red;font-weight:bold)
sv: ange css för din inline-stil (t.ex. color:red;font-weight:bold)

en: enter your class names separated by a space (e.g. myclass1 myclass2)
sv: ange dina klass-namn separerade av ett mellanslag (t.ex. minklass1 minklass2)

en: failed!
sv: misslyckades!

en: field
sv: fält

en: file
sv: fil

en: for
sv: för

en: framename: Opens in a named frame
sv: framename: Öppnas i en namngiven ram

en: hierarchical
sv: hierarkisk

en: image
sv: bild

en: import automatically
sv: importera automatiskt

en: installed
sv: installerad

en: installing...
sv: installerar...

en: n/a
sv: ej relevant

en: news sites with unique layouts
sv: nyhetsplatser med unika layouter

en: page-attributes
sv: sido-attribut

en: post-formats
sv: inläggs-format

en: required
sv: obligatorisk

en: save 0 to the database
sv: spara 0 till databasen

en: search
sv: sök

en: settings.xml file missing
sv: Filen settings.xml saknas

en: static content displayed in different ways
sv: statiskt innehåll som visas på olika sätt

en: the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. This string isn't used on hierarchical taxonomies. Default is __( 'Add or remove tags' ) or null.
sv: Texten för lägg till och ta bort objekt som används i metarutan när Javaskript är inaktiverat. Denna sträng används inte på hierarkiska taxonomier. Standard är  __( 'Lägg till eller ta bort taggar' ) eller null.

en: updated
sv: uppdaterad

en: updating...
sv: uppdaterar...
